Milyarderlər pullardan adi insanlardan fərqli şəkildə istifadə edirlər. əksər ailələr maliyyə planlarının əsasını əmanət hesabları üzərində qurduğu halda, milyarderlər belə hesabları çox vaxt səmərəsiz hesab edir.
Bunun əsas səbəblərindən biri əmanət hesablarından əldə olunan gəlirin vergiyə cəlb olunmasıdır. milyarderlər isə adətən daha çox vergi ödəməkdən qaçmağa çalışırlar. bundan əlavə, inflyasiya və vergilər nəzərə alındıqda əmanət hesabları çox vaxt mənfi real gəlir verir. likvidlik məsələsi milyarderlər üçün adətən problem olmadığı və onların ənənəvi fövqəladə ehtiyat fondlarına ehtiyacı olmadığı üçün əmanət hesabları ultra varlı şəxslər üçün cəlbedici sayılmır.
Bəs belədirsə, milyarderlər pullarını hara yatırırlar? onların ən çox üstünlük verdiyi investisiya istiqamətlərindən bəziləri aşağıdakılardır.
Öz biznesləri
Milyarderlərin ən çox üstünlük verdiyi investisiyalardan biri öz şirkətlərinin səhmləridir. əslində milyarder olmağın ən yayılmış yolu böyük və uğurlu biznes qurmaqdır. bəzi insanlar səhmlərə və digər bazarlara investisiya etməklə milyonçu ola bilsələr də, milyardlarla ölçülən sərvətə çatmaq adətən böyük bir şirkətin qurulması və ya ona sahib olmaqla mümkün olur.
“Forbes”un milyarderlər siyahısına baxdıqda görmək olar ki, ilk 10 milyarderin demək olar hamısı sərvətlərini şirkət qurmaq və ya onun inkişafında mühüm rol oynamaq sayəsində qazanıblar. onların arasında İlon Mask (“Tesla”, “SpaceX”), Mark Zakerberq (“Meta Platforms”), Ceff Bezos (“Amazon”), Lerri Ellison (“Oracle”), Bernar Arno (“LVMH”), Uorren Baffet (“Berkshire Hathaway”), Lerri Peyc (“Google”), Sergey Brin (“Google”), Amansio Orteqa (“Zara”) və Stiv Balmer (“Microsoft”) kimi tanınmış adlar var.
Daşınmaz əmlak milyarderlər arasında populyar investisiya sahələrindən biridir. bunun əsas səbəblərindən biri onun real və maddi aktiv olmasıdır. iqtisadi qeyri-müəyyənlik dövrlərində belə insanlar yaşamaq və işləmək üçün məkana ehtiyac duyduqları üçün daşınmaz əmlak öz dəyərini qorumağa davam edir.
Milyarderlər adətən ən prestijli torpaq sahələrinə və obyektlərə investisiya qoyurlar. belə əmlaklar iqtisadi çətinlik dövrlərində belə yüksək maraq doğurur.
Daşınmaz əmlak həm də yaxşı gəlir mənbəyi hesab olunur. kirayə gəlirləri nisbətən sabit olur və investorlar kredit imkanlarından istifadə etməklə daha böyük qazanc əldə edə bilirlər. bundan əlavə, bu sahə müxtəlif vergi üstünlükləri də təqdim edir ki, bu da milyarderlər üçün mühüm amillərdən biridir.
Özəl kapital
Özəl kapital (private equity) açıq fond bazarlarında, məsələn, Nyu-York Fond Birjasında ticarət olunmayan şirkətlərin səhmlərinə investisiya qoymaq deməkdir. fərdi investorlar bu bazara getdikcə daha çox çıxış əldə etsələr də, tarixən bu sahə əsasən ultra varlı şəxslərin investisiya sahəsi olub.
Ultra yüksək sərvətə malik investorlar üçün yaradılmış “TIGER21” təşkilatının məlumatına görə, 2024-cü ildə təşkilat üzvlərinin portfellərində ən böyük pay məhz özəl kapitala məxsus olub. bu aktiv növü portfellərdə orta hesabla 28% payla birinci yeri tutub. daşınmaz əmlak isə 26% payla ikinci yerdə qərarlaşıb.
Milyarderlərin çoxu sərvətlərini birbaşa fond bazarından qazanmasa da, onlar mövcud kapitallarını artırmaq üçün səhmlər bazarından geniş istifadə edirlər. ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin məlumatına görə, 2022-ci ilə qədər ABŞ-da ən varlı 10% əhali ölkə fond bazarının ümumi dəyərinin təxminən 93%-nə sahib olub.
Bu sərvətin müəyyən hissəsi milyarderlərin sahib olduğu şirkətlərlə də bağlıdır. məsələn, “Reuters”in məlumatına görə, “Berkshire Hathaway” şirkətinin açıq bazarda ticarət olunan səhmləri Uorren Baffetin ümumi sərvətinin təxminən 99,5%-ni təşkil edir. digər şirkət rəhbərlərinin investisiyaları daha çox şaxələndirilmiş olsa da, onların sərvətlərinin böyük hissəsi yenə də şirkət səhmlərində qalır.

Миллиардеры используют деньги иначе, чем обычные люди. В то время как большинство семей строит финансовые планы вокруг банковских вкладов, миллиардеры нередко считают такие счета неэффективными.
Одна из главных причин — налогообложение доходов по депозитам. Миллиардеры, как правило, стремятся минимизировать налоговую нагрузку. Кроме того, с учётом инфляции и налогов депозитные счета часто дают отрицательную реальную доходность.
Поскольку для сверхбогатых людей проблема ликвидности обычно не стоит остро и им не требуется традиционный резервный фонд на чрезвычайные ситуации, банковские депозиты для них не являются привлекательным инструментом.
Куда же миллиардеры инвестируют свои деньги? Среди наиболее популярных направлений инвестиций можно выделить следующие.
Собственный бизнес
Одним из наиболее предпочтительных вложений для миллиардеров являются акции собственных компаний. На самом деле самый распространённый путь к статусу миллиардера — создание крупного и успешного бизнеса.
Хотя некоторые инвесторы могут стать миллионерами благодаря вложениям в акции и другие финансовые рынки, состояние, измеряемое миллиардами, чаще всего формируется за счёт создания или владения крупной компанией.
Если посмотреть на список миллиардеров Forbes, можно увидеть, что почти все представители первой десятки заработали своё состояние благодаря созданию компаний или ключевой роли в их развитии. Среди них — Илон Маск (Tesla, SpaceX), Марк Цукерберг (Meta Platforms), Джефф Безос (Amazon), Ларри Эллисон (Oracle), Бернар Арно (LVMH), Уоррен Баффет (Berkshire Hathaway), Ларри Пейдж (Google), Сергей Брин (Google), Амансио Ортега (Zara) и Стив Балмер (Microsoft).
Недвижимость является одним из самых популярных инвестиционных направлений среди миллиардеров. Одна из причин — это реальный и материальный актив.
Даже в периоды экономической неопределённости недвижимость сохраняет свою ценность, поскольку людям всегда нужны места для жизни и работы.
Миллиардеры, как правило, инвестируют в наиболее престижные земельные участки и объекты недвижимости, которые сохраняют высокий спрос даже в сложные экономические периоды.
Кроме того, недвижимость считается хорошим источником дохода. Доходы от аренды относительно стабильны, а использование кредитного плеча позволяет инвесторам увеличивать прибыль. Помимо этого, сектор недвижимости предоставляет различные налоговые преимущества, что также делает его привлекательным для сверхбогатых инвесторов.
Частный капитал
Частный капитал (private equity) означает инвестиции в акции компаний, которые не торгуются на публичных фондовых рынках, таких как Нью-Йоркская фондовая биржа.
Хотя индивидуальные инвесторы постепенно получают всё больший доступ к этому рынку, исторически он в основном был сферой инвестиций ультрабогатых людей.
По данным организации TIGER21, объединяющей инвесторов с ультравысоким уровнем капитала, в 2024 году наибольшая доля портфелей её участников приходилась именно на частный капитал. В среднем такие активы занимали 28% портфеля, занимая первое место. Недвижимость оказалась на втором месте с долей 26%.
Хотя большинство миллиардеров не заработали своё состояние непосредственно на фондовом рынке, они активно используют его для увеличения своего капитала.
По данным Федеральной резервной системы США, к 2022 году самые богатые 10% населения страны владели примерно 93% общей стоимости фондового рынка США.
Часть этого состояния связана и с компаниями, принадлежащими самим миллиардерам. Например, по данным Reuters, акции Berkshire Hathaway, обращающиеся на открытом рынке, составляют около 99,5% общего состояния Уоррена Баффета.
Хотя инвестиции других руководителей компаний могут быть более диверсифицированными, значительная часть их капитала всё равно остаётся в акциях собственных компаний.