Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) İdarə Heyətinin bu gün qəbul etdiyi qərarla, qanunvericiliyə müvafiq olaraq, "Bank BTB" ASC-nin müraciəti əsasında onun bank olmayan kredit təşkilatına (BOKT) çevrilməsi formasında yenidən təşkilinə qabaqcadan razılıq verilib.
Valyuta.az AMB-yə istinadən xəbər verir ki, bu çevrilmə istiqamətində zəruri tədbirlər "Bankların yenidən təşkili haqqında Qaydalar"la müəyyən edilmiş prosesə uyğun olaraq tənzimləyici qurumun nəzarəti altında həyata keçiriləcək.
Bu çərçivədə, "Bank BTB" ASC ilə aktivlərinin məbləğinə görə ölkənin ən iri bankı olan "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı" ASC (ABB) arasında "Aktivlərin və passivlərin ötürülməsi haqqında müqavilə" imzalanıb. Bu müqaviləyə uyğun olaraq "Bank BTB"də müddətli və tələbli depozitləri olan fiziki və hüquqi şəxslərin razılığı ilə onların depozitlərinə qüvvədə olan şərtlər dəyişdirilmədən ABB-də xidmətin davam etdirilməsi, yaxud ABB-nin onların depozitlərini geri qaytarması təmin olunacaq. Həmçinin, "Bank BTB"yə kredit borcu və yaxud digər öhdəlikləri olan müştərilərə qarşı tələb hüquqları ABB-yə ötürüləcək və ödənişlərin qəbulunu ABB həyata keçirəcək. Sözügedən məsələlərlə bağlı müştərilərə məlumatlar ABB və "Bank BTB" müvafiq kommunikasiya kanalları vasitəsilə çatdıracaq.
Beləliklə, "Bank BTB"nin yenidən təşkili bankın kreditorları, o cümlədən əmanətçiləri üçün heç bir təhdid yaratmır.
"Bank BTB"nin ölkənin bank sisteminin aktivlərində xüsusi çəkisi cəmi 0,6 %, kredit portfelində 0,9 %, sektorun öhdəliklərində isə 0,6 % təşkil edir.
Bu, Azərbaycanda bankın BOKT-a çevrilməsi ilə bağlı 3-cü haldır. Bundan əvvəl "Parabank" ASC "Para" ASC BOKT-a, "Naxçıvan Bank" ASC isə "E-kredit" MMC BOKT-a çevrilib.

Согласно решению, принятому сегодня правлением Центрального банка Азербайджана (ЦБА), в соответствии с законодательством было дано предварительное согласие на реорганизацию ОАО «Bank BTB» в форме преобразования в небанковскую кредитную организацию (НБКО) на основании обращения самого банка.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на ЦБА, необходимые мероприятия в рамках данного преобразования будут проводиться под контролем регулятора в соответствии с процессом, установленным «Правилами о реорганизации банков».
В рамках этого процесса между ОАО «Bank BTB» и крупнейшим банком страны по объему активов — ОАО «Международный банк Азербайджана» (ABB) — подписан договор о передаче активов и обязательств. Согласно документу, при согласии физических и юридических лиц, имеющих срочные и до востребования депозиты в «Bank BTB», обслуживание их вкладов будет продолжено в ABB без изменения действующих условий, либо ABB обеспечит возврат этих депозитов.
Кроме того, права требования по кредитам и другим обязательствам клиентов перед «Bank BTB» будут переданы ABB, который также будет принимать соответствующие платежи. Информация по данным вопросам будет доведена до клиентов через соответствующие коммуникационные каналы ABB и «Bank BTB».
Таким образом, реорганизация «Bank BTB» не создаёт никаких рисков для кредиторов банка, включая вкладчиков.
Доля «Bank BTB» в активах банковской системы страны составляет всего 0,6 %, в кредитном портфеле — 0,9 %, а в обязательствах сектора — 0,6 %.
Это уже третий случай преобразования банка в небанковскую кредитную организацию в Азербайджане. Ранее ОАО «Parabank» было преобразовано в НБКО «Para», а ОАО «Naxçıvan Bank» — в НБКО ООО «E-kredit».