ABŞ-da fəaliyyət göstərən "Cluely" startapının həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Roy Li şirkətin gəlirləri ilə bağlı əvvəl açıqladığı məlumatların doğru olmadığını etiraf edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, Roy Li sosial şəbəkə X platformasında paylaşım edərək ötən il "TechCrunch"a açıqladığı 7 milyon dollarlıq illik gəlir göstəricisinin həqiqətə uyğun olmadığını bildirib və bunu “açıq yalan” adlandırıb.
Qeyd edək ki, "Cluely" 2025-ci ildə diqqət çəkən startaplardan biri olub. Şirkət istifadəçilərə video zənglər zamanı gizli şəkildə sualların cavablarını axtarmağa imkan verən proqram hazırlaması ilə məşhurlaşmışdı. Bu layihə hətta şirkətin qurucularının universitetdə problem yaşamasına səbəb olmuşdu.
Startap daha sonra investorların diqqətini çəkərək "Abstract Ventures" və "Susa Ventures" fondlarından 5,3 milyon dollar ilkin investisiya, daha sonra isə "Andreessen Horowitz" fondundan 15 milyon dollar Series A investisiyası cəlb edib.
Hazırda "Cluely" fəaliyyət istiqamətini dəyişərək özünü süni intellekt əsaslı görüş qeydləri hazırlayan platforma kimi təqdim edir. Bununla yanaşı, şirkət rəhbərinin gəlir rəqəmləri ilə bağlı etirafı startapın əvvəlki açıqlamalarının etibarlılığı ilə bağlı müzakirələrə səbəb olub.

Сооснователь и генеральный директор стартапа «Cluely», работающего в США, Рой Ли признал, что ранее озвученные им данные о доходах компании не соответствуют действительности.
Как сообщает Valyuta.az, Рой Ли опубликовал сообщение в социальной сети X, в котором заявил, что показатель годовой выручки в размере 7 миллионов долларов, озвученный им в прошлом году в интервью TechCrunch, не соответствует реальности. По его словам, это было «откровенной ложью».
Отметим, что в 2025 году «Cluely» стал одним из заметных стартапов. Компания получила известность благодаря разработке программы, позволяющей пользователям во время видеозвонков скрытно искать ответы на вопросы. Этот проект даже стал причиной проблем для основателей компании в университете.
Позднее стартап привлёк внимание инвесторов: он получил первоначальные инвестиции в размере 5,3 миллиона долларов от фондов Abstract Ventures и Susa Ventures, а затем привлёк 15 миллионов долларов инвестиций серии A от фонда Andreessen Horowitz.
В настоящее время «Cluely» изменил направление деятельности и позиционирует себя как платформу для подготовки заметок по встречам на базе искусственного интеллекта. Вместе с тем признание руководителя компании относительно доходов вызвало дискуссии о достоверности ранее сделанных стартапом заявлений.