Prezident İlham Əliyevin dünənki fikirləri açıq bir mesajdır.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov moldovalı həmkarı Mixay Popşoi ilə birlikdə Bakıda mətbuat üçün brifinqdə martın 5-də Təhlükəsizlik Şurasında Prezident İlham Əliyevin İranın Naxçıvana dron hücumu ilə bağlı bəyanatlarına toxunarkən deyib.
"Dünən İran XİN rəhbəri ilə telefon danışığımızda məsələni müzakirə etdik. İran tərəfi məsələni ciddi şəkildə araşdırmağa söz verdi, biz də nəticələri gözləyirik".
C.Bayramov həmçinin bildirib ki, dövlət başçısı ötən gün baş verən dron hücumu ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verib:
"Artıq hadisə ilə bağlı diplomatik addımlar atılıb, nota verilib, həmkarımla telefon danışığımız olub. Artıq məsələ ilə bağlı İran tərəfindən araşdırmanın başladılması ümumi prosesdir. Azərbaycanın təhlükəsizlik tədbirləri Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ən yüksək səviyyədə həyata keçirilir. Regional gərginlik fonunda hərbi qüvvələrin hazırlıq səviyyəsi maksimuma çatdırılıb".

Заявления президента Ильхама Алиева, сделанные накануне, являются чётким сигналом.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на брифинге для прессы в Баку вместе со своим молдавским коллегой Михаем Попшоем, комментируя заявления президента на заседании Совета безопасности 5 марта по поводу атаки дрона на Нахчыван со стороны Ирана.
«Вчера в ходе телефонного разговора с министром иностранных дел Ирана мы обсудили этот вопрос. Иранская сторона пообещала серьёзно расследовать произошедшее, и мы ожидаем результатов», — отметил Байрамов.
Глава МИД также сообщил, что президент дал соответствующие поручения в связи с произошедшей накануне атакой беспилотника.
«По данному инциденту уже предприняты дипломатические шаги: направлена нота, состоялся телефонный разговор с моим коллегой. Начало расследования со стороны Ирана является частью общего процесса. Меры безопасности Азербайджана под руководством президента Ильхама Алиева реализуются на самом высоком уровне. На фоне региональной напряжённости уровень боевой готовности вооружённых сил доведён до максимума», — добавил министр.