ABŞ-ın Federal Aviasiya Administrasiyası (FAA) elektrik hava taksiləri və yeni nəsil elektrik uçuş aparatlarının sınağı üçün bir neçə şirkətə icazə verib.
Valyuta.az xəbər verir ki, pilot proqram çərçivəsində “Archer Aviation”, “Beta Technologies”, “Joby Aviation” və “Wisk Aero” kimi şirkətlər artıq bu yaydan etibarən elektrik təyyarələrini geniş miqyasda sınaqdan keçirə biləcəklər.
ABŞ Nəqliyyat Nazirliyinin məlumatına görə, 3 il davam edəcək proqram 26 ştatı əhatə edəcək və şəhərdaxili hava taksiləri, regional uçuşlar, yük daşımaları və tibbi xidmətlər üçün yeni nəsil hava nəqliyyatının inkişafını sürətləndirməyi hədəfləyir.
Proqram şirkətlərə tam sertifikat almadan əvvəl sınaq uçuşları həyata keçirməyə imkan verəcək. Bunun elektrik hava taksilərinin kommersiya istifadəsinə çıxışını sürətləndirəcəyi gözlənilir.

Федеральное управление гражданской авиации США (FAA) выдало нескольким компаниям разрешение на испытания электрических воздушных такси и летательных аппаратов нового поколения.
Как сообщает Valyuta.az, в рамках пилотной программы такие компании, как Archer Aviation, Beta Technologies, Joby Aviation и Wisk Aero, уже с этого лета смогут проводить масштабные испытания электрических самолетов.
По данным Министерства транспорта США, программа, рассчитанная на три года, охватит 26 штатов и направлена на ускорение развития авиационного транспорта нового поколения — включая городские воздушные такси, региональные перевозки, транспортировку грузов и медицинские услуги.
Программа позволит компаниям проводить испытательные полеты до получения полной сертификации. Ожидается, что это ускорит вывод электрических воздушных такси на коммерческий рынок.