Süni intellekt şirkəti “Anthropic” ABŞ Müdafiə Nazirliyinə qarşı Kaliforniya və Vaşinqtonda iki ayrı məhkəmə iddiası qaldırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkət onu “təchizat zənciri riski” kimi qiymətləndirmə qərarına etiraz edir.
Müdafiə Nazirliyi “Anthropic”in süni intellekt texnologiyasının kütləvi müşahidə və tam avtonom silah sistemlərində istifadəsinə icazə verməməsini əsas gətirərək belə qərar qəbul edib. Şirkət isə bu addımın ifadə azadlığı və konstitusion hüquqlarını pozduğunu bildirir.
“Anthropic” məhkəmədən qərarın dərhal dayandırılmasını və sonradan tam ləğv edilməsini tələb edir. Bununla yanaşı, “Microsoft” da daxil olmaqla bəzi şirkətlər “Anthropic” ilə əməkdaşlığı davam etdirəcəklərini açıqlayıblar.

Компания в сфере искусственного интеллекта Anthropic подала два отдельных судебных иска против Министерства обороны США в штатах Калифорния и Вашингтон.
Как сообщает Valyuta.az, компания оспаривает решение ведомства признать её «риском для цепочки поставок».
Министерство обороны приняло такое решение, сославшись на отказ Anthropic разрешить использование своих технологий искусственного интеллекта в системах массового наблюдения и полностью автономных вооружениях. В компании, в свою очередь, заявляют, что подобный шаг нарушает их право на свободу выражения мнений и конституционные права.
Anthropic требует от суда немедленно приостановить действие данного решения, а затем полностью его отменить.
При этом некоторые компании, включая Microsoft, уже заявили, что продолжат сотрудничество с Anthropic.