İki kredit ittifaqına icrası məcburi olan göstəriş verilib
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı 2025-ci ilin III rübü üzrə hesabatları təqdim etmədiklərinə görə iki kredit ittifaqına - “Stimul” Kredit İttifaqı MMC və “Total Finans Kredit İttifaqı” MMC-yə qarşı tədbir görüb.
Valyuta.az xəbər verir ki, hər iki qurum tərəfindən “Kredit ittifaqlarının prudensial tənzimlənməsi Qaydaları”nın 10.3-cü bəndinin tələbləri yerinə yetirilməyib.
Bu hal “Kredit ittifaqına bank əməliyyatlarının həyata keçirilməsi üçün lisenziya verilməsi Qaydası”nın 4.4.4-cü yarımbəndinin pozulması hesab edilib.
Bu əsasla Mərkəzi Bank hər iki kredit ittifaqına hesabatların təxirəsalınmadan və gələcək dövrlərdə vaxtında təqdim olunmasını tələb edən icrası məcburi olan göstəriş verib.

Центральный банк Азербайджанской Республики принял меры в отношении двух кредитных союзов — ООО «Stimul» Кредитный союз и ООО «Total Finans Кредитный союз» — за непредставление отчетности за III квартал 2025 года.
По информации Valyuta.az, обе организации не выполнили требования пункта 10.3 «Правил пруденциального регулирования кредитных союзов».
Это считается нарушением подпункта 4.4.4 «Правил предоставления лицензии кредитному союзу на осуществление банковских операций».
На основании этого Центральный банк выдал обоим кредитным союзам обязательное к исполнению указание о безотлагательном и своевременном представлении отчетности в будущем периоде.