Gələn il inflyasiya nə qədər olacaq?
"Gələn il üçün inflyasiya göstəricilərinə müxtəlif amillərin təsir edəcəyini nəzərə alsaq, təxminən 2025-ci ildəki səviyyədə olacağını proqnozlaşdırmaq olar".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Metbuat.az-a açıqlamasında iqtisadçı Elman Sadıqov söyləyib. O bildirib ki, burada bir neçə əsas şərt var:
"Ən önəmli məsələlərdən biri manatın dollar qarşısında kursudur. Əgər manatın kursu sabit qalarsa, bu, inflyasiyaya müsbət təsir göstərəcək. Digər tərəfdən, dünyada idxal inflyasiyası ümumiyyətlə səngiyib. Yəni qlobal qiymət artımları zəiflədiyi üçün idxal inflyasiyasından güclü təzyiq gözlənilmir, bir şərtlə ki, gömrük rüsumlarında artım olmasın. Əgər gömrük rüsumları artırılarsa, bu, məhsulların qiymətinə təsir göstərərək inflyasiya təzyiqini yüksəldə bilər".
Ekspertin sözlərinə görə, digər önəmli məqamlardan biri budur ki, bu ilə nisbətən gələn il xərclərin ciddi şəkildə artmayacağı gözlənilir:
"Üstəlik, əhalinin də xərcləmələrdə daha ehtiyatlı davranacağı proqnozlaşdırılır. Bu da inflyasiyanı tətikləməyən, əksinə, sabitləşdirən amildir. Lakin unutmaq olmaz ki, inflyasiya təkcə məhsul qiymətlərinin artımı ilə bağlı deyil. Burada valyutanın dəyərdən düşməsi məsələsi də mühüm rol oynayır. Hər halda düşünürəm ki, Azərbaycan manatının ciddi şəkildə dəyərdən düşməsi üçün əsas yoxdur. İstənilən halda manat–dollar kursu həlledici faktorlardan biridir. Alıcılıq qabiliyyəti, xərclərin artmaması kimi amillər də vacibdir. Bütün bunlar nəticə etibarilə biznes mühitinə təsir edir. Ona görə də biznes mühitinin genişləndirilməsi və məşğulluğun artırılması üçün ciddi addımlar atılmalıdır ki, ölkə idxal inflyasiyasının mənfi təsirlərindən yan keçə bilsin və ya bu təsirlərə daha az məruz qalsın".
E.Sadıqov qeyd edib ki, mövcud vəziyyət dəyişməzsə, yəni neft qiymətləri hazırkı səviyyədə qalsa, devalvasiya baş verməsə (ki hazırda bunun ehtimalı aşağıdır), neft bazarında uzunmüddətli çöküş və ya qlobal miqyasda müharibə kimi ciddi şoklar olmasa, Azərbaycanda inflyasiya rəsmi olaraq təxminən 6% civarında qala bilər:
"Amma nəzərə almaq lazımdır ki, rəsmi inflyasiya göstəricisi ilə əhalinin hiss etdiyi inflyasiya arasında fərq var. Əhali daha az çeşiddə, əsasən zəruri məhsullar aldığı üçün həmin məhsullardakı qiymət artımını daha kəskin hiss edir. Ona görə də bəzən inflyasiyanın 6% səviyyəsində qalacağı deyildikdə “qiymətlər artıb” kimi yanlış düşüncələr yaranır. Sadəcə bəzi sahələrdə, xüsusən ərzaqda inflyasiya yüksək olur, digər sahələrdəki aşağı göstəricilər isə bunu kompensasiya edir. Ümumilikdə isə qeyd olunan amilləri nəzərə alsaq, 2026-cı ilin inflyasiya göstəricilərinin 2025-ci ilə yaxın səviyyədə olacağı gözlənilir".

"Принимая во внимание влияние различных факторов на показатели инфляции в следующем году, можно прогнозировать, что они будут примерно на уровне 2025 года".
Как сообщает Valyuta.az, об этом в интервью Metbuat.az заявил экономист Элман Садыгов. Он отметил, что здесь есть несколько основных условий:
"Одним из важнейших вопросов является курс маната по отношению к доллару. Если курс маната останется стабильным, это окажет положительное влияние на инфляцию. С другой стороны, импортная инфляция в мире в целом ослабевает. То есть, поскольку глобальный рост цен замедляется, сильного давления со стороны импортной инфляции не ожидается, при условии отсутствия роста таможенных пошлин. Если пошлины увеличатся, это может повлиять на цены товаров и повысить инфляционное давление".
По словам эксперта, одним из других важных моментов является то, что в следующем году по сравнению с этим ожидается отсутствие значительного роста расходов:
"Кроме того, прогнозируется, что население будет более осторожно расходовать средства. Это является фактором, который не провоцирует инфляцию, а наоборот — стабилизирует ее. Однако нельзя забывать, что инфляция связана не только с ростом цен на товары. Здесь также важна проблема обесценивания валюты. Тем не менее, я считаю, что для значительного обесценивания азербайджанского маната на данный момент нет оснований. В любом случае курс маната к доллару является решающим фактором. Также важны покупательная способность и отсутствие роста расходов. Все это в конечном итоге влияет на деловую среду. Поэтому для расширения бизнес-среды и увеличения занятости должны предприниматься серьезные шаги, чтобы страна могла избежать негативного влияния импортной инфляции или минимизировать его".
Э.Садыгов отметил, что если текущая ситуация останется неизменной, то есть цены на нефть сохранятся на текущем уровне, девальвация не произойдет (а вероятность этого сейчас низка), а также не случится долгосрочного обвала на нефтяном рынке или серьезных глобальных шоков, таких как войны, то официальная инфляция в Азербайджане может оставаться примерно на уровне 6%:
"Но следует учитывать, что существует разница между официальным показателем инфляции и ощущениями населения. Поскольку население покупает меньший ассортимент товаров, преимущественно необходимые продукты, оно острее ощущает рост цен именно на эти товары. Поэтому иногда при утверждении, что инфляция составит около 6%, возникают неправильные представления, что “цены выросли”. Просто в некоторых сферах, особенно в продовольствии, инфляция высокая, тогда как низкие показатели в других сферах компенсируют это. В целом, принимая во внимание указанные факторы, ожидается, что показатель инфляции в 2026 году будет близок к уровню 2025 года".