Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti səlahiyyətləri daxilində ölkə ərazisində yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə zəruri tədbirlərin görülməsini davam etdirir.
Bu barədə Valyuta.az-a Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bu çərçivədə, Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti tərəfindən Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, 9-cu mikrorayon, Mir Cəlal küçəsi, 63A ünvanında yerləşən Məmmədov Ülvi Çingiz oğluna və Əlişzadə İlkin Əlipənah oğluna məxsus avtomobil təmiri sexlərində keçirilən yoxlama zamanı yanğın təhlükəsizliyi sahəsində çoxsaylı nöqsanların mövcud olduğu, həmin nöqsanların insan həyatı və ya sağlamlığına, ətraf mühitə və dövlətin əmlak maraqlarına birbaşa təhlükə yaratdığı müəyyən edilib. Belə ki:
- obyektlərdə ilkin yanğınxəbərverici siqnalizasiya qurğusu tam quraşdırılmayıb, mövcud olan qurğu isə nasazdır;
- obyektlərin elektrik təsərrüfatı “Elektrik Qurğularının Quraşdırılması Qaydaları”nın tələblərinə uyğun quraşdırılmayıb;
- elektrik təsərrüfatına profilaktik baxış keçirilməyib və müvafiq akt tərtib edilməyib;
- obyektlər odsöndürən balonlarla tam təmin olunmayıb və mövcud odsöndürən balonlara texniki qulluq göstərilməyib;
- obyektlərdə tezalışan sürtgü yağlarının saxlanması və istifadəsi həyata keçirilir;
- ⁠obyektlərdə layihə dəyişiklikləri ilə əlaqədar sənədlər təqdim edilməyib;
- ⁠sahibkar fəaliyyətini tikinti norma və qaydalarının müvafiq tələblərinə zidd olaraq çoxmərtəbəli yaşayış binasının qeyri-yaşayış sahəsində təşkil edib.
Beləliklə, mövcud vəziyyət onu göstərir ki, obyektlərin istismarının davam etdirilməsi nəticəsində orada hər an baş verə biləcək yanğın qısa müddətdə genişlənərək faciəni qaçılmaz edəcək.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyi norma və qaydalarının tələblərinin kobud pozulması faktları aşkar edilmiş Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, 9-cu mikrorayon, Mir Cəlal küçəsi, 63A ünvanında yerləşən sexlərin fəaliyyətinin dayandırılması barədə Qərar qəbul olunub və Qərarın bir nüsxəsi obyektlərin nümayəndələrinə təqdim edilib.

Служба Государственного пожарного надзора Министерства по чрезвычайным ситуациям продолжает осуществлять необходимые меры по обеспечению пожарной безопасности на территории страны в рамках своих полномочий.
Об этом сообщили пресс-службе Министерства по чрезвычайным ситуациям для Valyuta.az.
В рамках этих мероприятий во время проверки автосервисов, принадлежащих Мамедову Ульви Чингиз оглы и Алишзаде Илкину Элипенах оглы, расположенных по адресу: город Баку, район Бинагади, 9-й микрорайон, улица Мир Джалал, 63А, Государственной службой пожарного надзора выявлены многочисленные нарушения в области пожарной безопасности, которые непосредственно создают угрозу для жизни или здоровья людей, окружающей среды и государственных имущественных интересов. В частности:
- в объектах не полностью установлена первоначальная система противопожарной сигнализации, существующее оборудование неисправно;
- электрическое хозяйство объектов не установлено в соответствии с требованиями "Правил установки электрических устройств";
- профилактический осмотр электрического хозяйства не осуществлялся и соответствующие акты не оформлены;
- объекты не полностью обеспечены огнетушительными баллонами, и существующее оборудование не подвергалось техническому обслуживанию;
- в объектах осуществляется хранение и использование легковоспламеняющихся смазочных масел;
- не представлены документы, связанные с изменениями в проектной документации объектов;
- предприниматель осуществляет свою деятельность в нежилой части многоэтажного жилого дома, что противоречит соответствующим требованиям строительных норм и правил.
Таким образом, текущая ситуация свидетельствует о том, что продолжение эксплуатации объектов может привести к быстрому распространению пожара в случае его возникновения, что неизбежно приведет к трагедии.
С учетом вышеизложенного, в связи с выявленными фактами грубого нарушения норм и правил пожарной безопасности, было принято решение о приостановке деятельности автосервисов, расположенных по адресу: город Баку, район Бинагади, 9-й микрорайон, улица Мир Джалал, 63А. Копия решения была передана представителям объектов.