"Fed"ə namizəd "Hassett"dən mesaj: Tramp qərarlara təsir göstərə bilməz
ABŞ Federal Ehtiyatlar Sisteminə (Fed) sədr postu uğrunda mübarizədə namizədlərin sayı ikiyə enib. Son günlərin ən çox müzakirə olunan fiqurlarından biri olan ABŞ Milli İqtisadi Şurasının rəhbəri Kevin Hassett, Fed-in siyasi təsirlərdən kənar fəaliyyət göstərməli olduğunu bəyan edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, CBS telekanalına verdiyi müsahibədə Hassett bildirib ki, ABŞ-ın keçmiş prezidenti Donald Trampın fikirləri önəmli olsa da, faiz qərarlarına heç bir təsir göstərə bilməz.
Hassettin deyib: “Trampın baxışları, təbii ki, önəmlidir və onun fikirinə hörmətlə yanaşıram. Lakin Fed-in əsas prinsipi müstəqil olmasıdır. Günün sonunda Trampın açıqlamaları faiz qərarlarına təsir göstərə bilməz. Fed sədri olsam da, bu prinsip dəyişməyəcək”.
Qeyd edək ki, bazarlarda daha yumşaq (güvercin) monetar siyasət tərəfdarı kimi tanınan Hassettin açıqlamaları diqqətlə izlənilir. Tramp isə dəfələrlə yeni Fed sədrinin faiz endirimlərini dəstəkləməli olduğunu vurğulayıb. Son çıxışında o, faiz dərəcələrinin 1% və ya daha aşağı səviyyədə olmalı olduğunu bildirib.
Son iki namizəd: Hassett və Warsh
Trampın yeni Fed sədrinin adını yanvar ayının əvvəlinədək açıqlaması gözlənilir. Məlumatlara görə, Kevin Hassett və Fed-in keçmiş idarə heyəti üzvü Kevin Warsh hazırda sədr postu uğrunda qalan son iki əsas namizəddir.
Digər tərəfdən, JPMorgan Chase bankının baş icraçı direktoru Jamie Dimon da Fed sədrliyi məsələsində Kevin Warsh-a dəstək verdiyini açıqlayıb.

Кандидат на пост главы ФРС Хассетт заявил, что Трамп не может влиять на решения регулятора.
Число кандидатов на пост председателя Федеральной резервной системы США (ФРС) сократилось до двух. Один из наиболее обсуждаемых в последние дни претендентов — глава Национального экономического совета США Кевин Хассетт — заявил, что ФРС должна действовать вне политического влияния.
Как сообщает Valyuta.az, в интервью телеканалу CBS Хассетт отметил, что, хотя мнение бывшего президента США Дональда Трампа имеет значение, оно не может оказывать влияние на решения по процентным ставкам.
По словам Хассетта: «Взгляды Трампа, безусловно, важны, и я отношусь к его мнению с уважением. Однако ключевой принцип ФРС — это независимость. В конечном итоге заявления Трампа не могут повлиять на решения по процентным ставкам. Даже если я стану председателем ФРС, этот принцип останется неизменным».
Отметим, что заявления Хассетта, известного на рынках как сторонника более мягкой (голубиной) денежно-кредитной политики, внимательно отслеживаются. Дональд Трамп, в свою очередь, неоднократно подчеркивал, что новый глава ФРС должен поддерживать снижение процентных ставок. В своем последнем выступлении он заявил, что процентные ставки должны находиться на уровне 1% или ниже.
Два последних кандидата: Хассетт и Уорш
Ожидается, что Дональд Трамп объявит имя нового председателя ФРС в начале января. По имеющимся данным, Кевин Хассетт и бывший член совета управляющих ФРС Кевин Уорш являются двумя основными оставшимися кандидатами на этот пост.
В то же время генеральный директор JPMorgan Chase Джейми Даймон заявил, что поддерживает кандидатуру Кевина Уорша на пост главы ФРС.