"Evi bir neçə nəfərə satıblar" - Bünövrədən mənzil almaq ağıllı seçimdir, yoxsa risk?
Son zamanlar yeni tikililərlə bağlı şikayətlər artıb. Əksər vətəndaşlar tikintisi illərlə davam edən binalardan böyük məbləğlər ödəyərək mənzil alır, lakin arzuladıqları evə sahib ola bilmirlər.
Şikayətçilər bildiriblər ki, bəzi tikinti şirkətləri mənzilləri satmalarına baxmayaraq, nə tikintini vaxtında başa çatdırır, nə də alıcıların hüquqlarını qoruyurlar.
"Ümumi 45 min manat ödəmişəm. 6 ildir kirayədə qalıram, binadan isə hələ də xəbər yoxdur", - zərərçəkən vətəndaşlardan biri söyləyib.
Başqa bir sakin isə belə deyib: "Bankdan külli miqdarda kredit götürüb ödəniş etmişəm. Sonradan məlum olub ki, mənzili bir neçə nəfərə satıblar".
Mövzu ilə bağlı Baku TV-yə açıqlama verən tikinti məsələləri üzrə ekspert Elnur Fərzəliyevin sözlərinə görə, binanın tikilməkdə olan qiyməti ilə tam hazır vəziyyətdəki qiyməti arasında 30-40 faiz fərq olur: "Çoxmənzilli binaların tikintisi orta hesabla 2-3 il davam edir. Bu müddət ərzində əmlak bazarında baş verən qiymət artımları səbəbindən həmin binalardakı mənzillərin satış qiymətlərində də yüksəlmələr baş verir".
E.Fərzəliyev qeyd edib ki, müqavilələrdə tikintinin başa çatdırılma tarixi göstərilsə də, şirkətlərin öhdəliyi pozması nəticəsində vətəndaşlar uzun müddət gözləməli olurlar.
Ekspert həmçinin alıcılara ciddi xəbərdarlıq edərək vurğulayıb ki, mənzil alarkən şirkət barəsində araşdırma aparmaq, tikintinin sənədlərinin olub-olmadığını öyrənmək və alqı-satqını mütləq notarial qaydada rəsmiləşdirmək lazımdır.

В последнее время участились жалобы, связанные с новостройками. Большинство граждан приобретают квартиры в домах, строительство которых длится годами, оплачивая крупные суммы, но не получают желаемое жилье.
Жалобщики сообщили, что некоторые строительные компании, несмотря на продажу квартир, не успевают своевременно завершить строительство и не защищают права покупателей.
«Я заплатил в общей сложности 45 тысяч манатов. Уже 6 лет живу в съемной квартире, а из дома до сих пор нет новостей», — рассказал один из пострадавших граждан.
Другой житель отметил: «Я взял крупный кредит в банке и оплатил покупку. Позже выяснилось, что квартиру продали нескольким людям».
По словам эксперта по строительным вопросам Эльнура Фарзалиева, который дал комментарий Baku TV по данному вопросу, разница между ценой строящегося здания и полностью готового объекта составляет 30-40 процентов: «Строительство многоквартирных домов в среднем длится 2-3 года. За это время из-за роста цен на недвижимость увеличиваются и цена продажи квартир в таких домах».
Э. Фарзалиев отметил, что несмотря на то, что договоры предусматривают дату завершения строительства, из-за нарушения компанией обязательств гражданам приходится долго ждать.
Эксперт также дал серьезное предупреждение покупателям и подчеркнул, что при покупке квартиры необходимо исследовать информацию о компании, проверить наличие всех документов на строительство и обязательно оформлять сделку купли-продажи в нотариальном порядке.