Daha 606 hərbi qulluqçu mənzillə təmin olunacaq
Azərbaycan Prezidentinin "Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçularının sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi tədbirləri barədə" 28 dekabr 2011-ci il tarixli 569 nömrəli Fərmanı ilə yaradılmış Komissiyanın dekabrın 12-də növbəti iclası keçirilib.
Bu barədə Valyuta.az-a Maliyyə Nazirliyindən məlumat verilib.
Komissiyanın sədri, maliyyə naziri Sahil Babayev Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin hərbi qulluqçuların sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, dövlət vəsaiti hesabına mənzillə təmin edilməsi istiqamətində Fərmanla qarşıya qoyulan vəzifələrin icrası olaraq indiyədək Azərbaycan Ordusunun minlərlə hərbi qulluqçusunun dövlətin bu mühüm sosial proqramından bəhrələnərək mənzillərlə təmin olunduğunu qeyd edib.
Nazir bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu dövlətçilik və ordu quruculuğu xəttinin ardıcıl davamı olan bu siyasət hərbi qulluqçuların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə, onların mənzil-məişət problemlərinin həll edilməsinə mühüm töhfə verir.
S.Babayev Komissiya tərəfindən Müdafiə Nazirliyinin təqdim etdiyi siyahılar əsasında mənzil növbəsinə mütəmadi baxıldığını və vaxtaşırı mənzil almaq hüququ qazanan hərbi qulluqçuların mənzil növbəsinə əlavə edildiyini bildirib.
Komissiyanın iclasında Müdafiə Nazirliyi tərəfindən təqdim olunmuş 606 nəfər hərbi qulluqçunun tam təmirli mənzillərlə təmin olunmasına dair qərar qəbul olunub. Qeyd edilib ki, cari il üzrə dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş vəsait hesabına alınan tam təmirli mənzillər növbəti il ərzində hərbi qulluqçulara təqdim olunacaq.

На очередном заседании Комиссии, созданной Указом Президента Азербайджана №569 от 28 декабря 2011 года «О мерах по укреплению социальной защиты военнослужащих Вооружённых Сил Азербайджана», которое состоялось 12 декабря, обсуждались текущие вопросы.
Об этом Valyuta.az сообщили в Министерстве финансов.
Председатель Комиссии, министр финансов Сахиль Бабаев отметил, что в соответствии с поручениями Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева по улучшению социально-бытовых условий военнослужащих и обеспечению их жильём за государственный счёт, тысячам военнослужащих Азербайджанской армии удалось воспользоваться данной важной социальной программой и получить жильё.
Министр подчеркнул, что эта политика, являющаяся последовательным продолжением курса государственного строительства и укрепления армии, заложенного Великim лидером Гейдаром Алиевым, вносит значительный вклад в расширение социальной защиты военнослужащих и решение их жилищно-бытовых проблем.
С.Бабаев сообщил, что по представляемым Министерством обороны спискам Комиссией регулярно рассматривается жилищная очередь, и военнослужащие, получившие право на приобретение жилья, своевременно добавляются в очередь.
На заседании Комиссии было принято решение о предоставлении 606 военнослужащим, представленным Министерством обороны, полностью отремонтированных квартир. Было отмечено, что квартиры, приобретённые за счёт средств государственного бюджета, предусмотренных на текущий год, будут переданы военнослужащим в течение следующего года.