"Cloudflare"in çökmə səbəbi məlum olub
İnternetin qlobal infrastruktur təminatçılarından biri olan “Cloudflare” 18 noyabr 2025-ci ildə baş vermiş genişmiqyaslı xidmət pozuntusunun səbəblərini açıqlayıb.
Şirkətin texniki direktoru bildirib ki, problemin kökündə sistem daxilində uzun müddət mövcud olan, lakin indiyədək aşkarlanmayan “gizli proqram xətası” (latent bug) dayanır. Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, bu xəta adi bir konfiqurasiya yeniləməsi zamanı aktivləşərək, sistemdə zəncirvari nasazlığa yol açıb.
ABŞ mətbuatının verdiyi məlumata əsasən, həmin yeniləmənin tərkibində olan avtomatik yaradılmış konfiqurasiya faylı nəzərdə tutulan həddən artıq böyük ölçüdə olub. Fayl təhdid trafikini idarə etmək məqsədi daşısa da, ölçüsünün kritik həddi aşması nəticəsində proqram sistemində çökmə baş verib. Şirkət tərəfindən qeyd olunub ki, hadisənin heç bir kiberhücumla əlaqəsi yoxdur.
Hadisə ABŞ-şərqi vaxtı ilə saat 6:30 radələrində başlayıb və nəticədə “ChatGPT”, “X” (əvvəllər Twitter), müxtəlif onlayn oyun platformaları, maliyyə xidmətləri və logistik sistemlər daxil olmaqla, bir sıra qlobal xidmətlərdə fasilələr müşahidə olunub. Problem bir neçə saatdan sonra aradan qaldırılsa da, geniş təsir dairəsi və yaranan narahatlıq ciddi müzakirələrə səbəb olub.
Şirkət yaranmış narahatlığa görə ictimaiyyətdən rəsmi şəkildə üzr istəyib və bu kimi hadisələrin qarşısını almaq üçün təhlükəsizlik və test proseslərinin təkmilləşdiriləcəyini açıqlayıb.
Mütəxəssislər bu hadisəni müasir internetin struktur zəifliklərinin göstəricisi kimi dəyərləndirirlər. “Amazon Web Services” (AWS) platformasında baş verən oxşar nasazlıqdan sonra ardıcıl ikinci belə texniki problem, internetin cəmi bir neçə əsas infrastruktur təminatçısından nə qədər asılı olduğunu bir daha göstərib.
Qlobal veb-saytların təxminən 20%-nə xidmət göstərən “Cloudflare” kimi sistemlərdə yaranan hər hansı nasazlıq bütün rəqəmsal ekosistemi iflic etmək gücünə malikdir. Bu isə dövlətlər, özəl sektor və istifadəçilər üçün mühüm xəbərdarlıq siqnalıdır.

«Cloudflare» раскрыла причины масштабного сбоя в сервисах 18 ноября 2025 года
Один из глобальных поставщиков интернет-инфраструктуры, компания «Cloudflare», раскрыла причины масштабного сбоя в обслуживании, произошедшего 18 ноября 2025 года.
Технический директор компании заявил, что корень проблемы заключался в долговременно существующей, но до сих пор не выявленной «скрытой программной ошибке» (latent bug). По данным Valyuta.Az, эта ошибка активировалась во время обычного обновления конфигурации, вызвав цепочную неисправность в системе.
По информации американских СМИ, автоматически созданный файл конфигурации, входивший в состав обновления, имел значительно больший размер, чем предполагалось. Хотя файл предназначался для управления трафиком угроз, превышение критического порога размера привело к сбою в программной системе. В компании заявили, что инцидент не связан с какими-либо кибератаками.
Инцидент начался примерно в 6:30 по восточному времени США и привёл к перебоям в работе ряда глобальных сервисов, включая «ChatGPT», «X» (ранее Twitter), различные онлайн-игровые платформы, финансовые услуги и логистические системы. Несмотря на то, что проблема была устранена через несколько часов, масштаб воздействия и вызванное беспокойство стали предметом серьёзных обсуждений.
Компания официально извинилась перед общественностью за возникшие неудобства и пообещала улучшить процессы безопасности и тестирования для предотвращения подобных инцидентов в будущем.
Эксперты рассматривают этот инцидент как показатель уязвимостей современной интернет-структуры. Это уже второй подряд технический сбой подобного рода после аналогичной неисправности на платформе «Amazon Web Services» (AWS), что вновь подчёркивает степень зависимости интернета всего лишь от нескольких ключевых инфраструктурных поставщиков.
Системы, такие как «Cloudflare», обслуживающие около 20% глобальных веб-сайтов, при любых сбоях имеют потенциал парализовать всю цифровую экосистему. Это является важным предупреждающим сигналом для государств, частного сектора и пользователей.