Bu şəhərə köçmək istəyənlərə 30 min dollar veriləcək
İtaliyanın Toskana bölgəsində yerləşən kiçik tarixi Radikondoli şəhəri ora köçüb məskunlaşmağa razı olan şəxslərə maliyyə dəstəyi təklif edir. Ümumi maliyyə stimulu təxminən 30 min ABŞ dollarına çata bilər.
Valyuta.az xəbər verir ki, “New York Post” nəşrinin yazdığına görə, yerli hakimiyyət bu addımla əhalinin azalmasını dayandırmaq və boş qalan evləri yenidən istifadəyə qaytarmaq niyyətindədir.
Bildirilir ki, proqram hələ 2023-cü ildə işə salınıb. Həmin vaxt tərk edilmiş evlərdən birini alıb orada yaşamaq istəyənlərə 20 min avroya qədər (təxminən 23,4 min dollar) yardım, eləcə də isitmə və nəqliyyat xərcləri üçün əlavə 6 min avro (təxminən 7 min dollar) təklif olunurdu.
İndi isə şəhər bu təşəbbüsü genişləndirərək yalnız alıcılara deyil, həm də kirayəçilərə dəstək verməyə başlayıb. 2026-cı ilin əvvəlinə qədər şəhərə köçən yeni sakinlər üçün ilk iki il ərzində kirayə haqqının yarısı kompensasiya ediləcək.
Şəhərin meri Françesko Quarqualini bildirib ki, bu il mənzil alışı və kirayəsi üçün dəstək, eləcə də tələbələrə, ictimai nəqliyyat sərnişinlərinə və “yaşıl” enerji istehlakçılarına maliyyə yardımı kimi digər təşəbbüslər üçün 400 min avrodan çox vəsait ayrılıb.
Bir vaxtlar Radikondolidə təxminən 3 min nəfər yaşayırdı. Hazırda isə əhalinin sayı cəmi 966 nəfərdir. 450 evdən təxminən 100-ü boş vəziyyətdədir.
Bununla belə, vacib bir şərt mövcuddur: mənzil alanlar şəhərdə ən azı 10 il yaşamağı, kirayəçilər isə ən azı 4 il qalmağı öhdələrinə götürməlidirlər.
Təklif olunan yaşayış yerlərinə tarixi mərkəzdə bir və ya iki yataq otaqlı kiçik mənzillər, eləcə də üzüm bağları və zeytunluqlar arasında yerləşən geniş Toskana fermer evləri daxildir. Kiçik obyektlərin qiyməti 50 min avrodan başlayır və 100 min avroya qədər yüksəlir. Evlərin əksəriyyəti qənaətbəxş vəziyyətdədir, lakin bəziləri təmir tələb edir. Subsidiyalar sayəsində isə adətən aylıq 400 avroya başa gələn kirayə mənzili 200 avroya tutmaq mümkündür.
Bələdiyyədə qeyd ediblər ki, proqramın başlanmasından sonra əhalinin sayı 900 nəfərdən 960 nəfərə yüksəlib. Hakimiyyət bunu ailələrin dəstəklənməsi, xidmətlərin inkişafı və xüsusilə gənclərin cəlb olunmasına yönəlmiş siyasətin nəticəsi kimi qiymətləndirir.
2024-cü ildə İtaliyanın Toskana regionunun hakimiyyəti insanların ora köçüb yaşaması üçün ödəniş nəzərdə tutan proqram başladıb. Həmin vaxt yaradılan fond vasitəsilə insanlara 10 min avrodan 30 min avroya qədər qrant verilməsi planlaşdırılırdı ki, onlar Toskana bölgəsində yerləşən kənd evinə köçsün və həmin evi təmir etsinlər. Qrant Toskana bölgəsində əhalisi 5 mindən az olan 76 şəhərcikdən birində yerləşən evin təmir xərclərinin 50 faizini qarşılamalı idi.

Небольшой исторический город Радикондоли, расположенный в регионе Тоскана в Италии, предлагает финансовую поддержку лицам, согласившимся переехать и обосноваться там. Общий финансовый стимул может достигать примерно 30 тысяч долларов США.
Как сообщает Valyuta.az, ссылаясь на издание «New York Post», местные власти намерены с помощью этой меры остановить сокращение численности населения и восстановить пустующие дома в эксплуатацию.
Указывается, что программа была запущена еще в 2023 году. В то время желающим приобрести заброшенный дом и проживать в нем предлагалась помощь до 20 тысяч евро (примерно 23,4 тысячи долларов), а также дополнительная поддержка в размере 6 тысяч евро (примерно 7 тысяч долларов) на отопление и транспортные расходы.
Сейчас город расширил эту инициативу, начав оказывать поддержку не только покупателям, но и арендаторам. До начала 2026 года новым жителям, переезжающим в город, компенсируют половину арендной платы в первые два года.
Мэр города Франческо Кварквалини отметил, что в этом году выделено более 400 тысяч евро на поддержку покупки и аренды жилья, а также на другие инициативы, такие как финансовая помощь студентам, пассажирам общественного транспорта и потребителям «зеленой» энергии.
Когда-то в Радикондоли проживало около 3 тысяч человек. На данный момент численность населения составляет всего 966 человек. Из примерно 450 домов около 100 пустуют.
При этом существует важное условие: покупатели жилья обязуются проживать в городе не менее 10 лет, а арендаторы — не менее 4 лет.
Предлагаемые для проживания объекты включают небольшие квартиры с одной или двумя спальнями в историческом центре, а также просторные фермерские дома в Тоскане, расположенные среди виноградников и оливковых рощ. Цена на небольшие объекты начинается от 50 тысяч евро и достигает 100 тысяч евро. Большинство домов находится в удовлетворительном состоянии, но некоторые требуют ремонта. Благодаря субсидиям аренду можно снизить с обычных 400 евро в месяц до 200 евро.
В администрации отметили, что после запуска программы население выросло с 900 до 960 человек. Власти оценивают это как результат политики поддержки семей, развития услуг и особенно привлечения молодежи.
В 2024 году власти региона Тоскана начали программу, предусматривающую выплаты для проживания в этом регионе Италии. Тогда планировалось выделять гранты от 10 до 30 тысяч евро через созданный фонд, чтобы люди могли переезжать в сельские дома в Тоскане и ремонтировать их. Грант должен был покрывать 50% расходов на ремонт дома, расположенного в одном из 76 поселков региона с населением менее 5 тысяч человек.