Bir dövrün sonu: Məşhur milyarder vəzifəsini tərk edir
ABŞ-ın investisiya nəhəngi "Berkshire Hathaway" şirkətinin baş icraçı direktoru Uorren Baffet ilin sonunda bu vəzifədən ayrılacağını təsdiqləyib.
Valyuta.az xəbər verir ki, dünyanın ən varlı iş adamlarından biri olan və "Omaha kahini" ləqəbi ilə tanınan 95 yaşlı Baffet səhmdarlara ünvanladığı məktubda rəhbərlik postunu 63 yaşlı Qreq Ebelə təhvil verəcəyini bildirib.
AFP-nin məlumatına görə, Baffet məktubunda qeyd edib: "Qreqdən daha yaxşı bir baş icraçı direktor düşünə bilmirəm". O, əlavə edib ki, investorların inamı tam formalaşana qədər bəzi səhmləri özündə saxlayacaq.
Baffet vəzifəsini təhvil verdikdən sonra şirkətdə yalnız İdarə Heyətinin sədri kimi qalacaq. Bundan sonra investorlarla birbaşa əlaqəni yeni Qreq Ebel həyata keçirəcək.
Bloomberg Milyarderlər İndeksinə əsasən, Uorren Baffet 148 milyard dollarlıq sərvəti ilə dünyanın ən zəngin 11-ci insanıdır. O, sürətli zənginləşmə metodlarına qarşı çıxışı və uzunmüddətli sərmayə strategiyaları ilə tanınır.
Baffetə məxsus “Berkshire Hathaway” şirkəti “Apple”, “Amazon”, “American Express” və “Chevron” kimi qlobal nəhənglərin əhəmiyyətli həcmdə səhmlərinə sahibdir.

Генеральный директор Berkshire Hathaway Уоррен Баффет уйдёт с поста к концу года
Генеральный директор инвестиционного гиганта США "Berkshire Hathaway" Уоррен Баффет подтвердил, что покинет свой пост к концу года.
Как сообщает Valyuta.az, один из самых богатых бизнесменов мира, известный под прозвищем «Оракул из Омахи», 95-летний Баффет в письме акционерам объявил, что передаст руководство 63-летнему Грегу Эбелю.
По данным AFP, Баффет в письме отметил: «Не могу представить лучшего генерального директора, чем Грег». Он добавил, что будет удерживать некоторые акции, пока доверие инвесторов не сформируется полностью.
После передачи полномочий Баффет останется в компании только в качестве председателя совета директоров. С этого момента прямые связи с инвесторами будет осуществлять новый руководитель Грег Эбел.
По данным индекса миллиардеров Bloomberg, состояние Уоррена Баффета составляет 148 миллиардов долларов, что делает его одиннадцатым самым богатым человеком в мире. Он известен своей критикой быстрых методов обогащения и стратегиями долгосрочных инвестиций.
Компания Баффета «Berkshire Hathaway» владеет значительными пакетами акций глобальных гигантов, таких как Apple, Amazon, American Express и Chevron.