Bakıda kirayə mənzillərin ucuz olduğu ərazilər
"Hazırda kirayə mənzil bazarındakı qiymətlər o qədər də diferensiallaşmır. Ərazi olaraq yerləşmə qiymətə cüzi təsir göstərir".
Valyuta.az "BAKU.WS"ə istinadən xəbər verir ki, bu sözləri Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin (AQC) sədri Vüqar Oruc deyib.
O əlavə edib ki, 20 Yanvar dairəsi, Alatava, Zığ-Hövsan istiqaməti, “Həzi Aslanov” metrosu və onun ətrafında olan ərazilərdə qiymətlər heç də mərkəzdəki qiymətlərdən fərqlənmir:
“Məsələn, Xətai rayonu ərazisində kirayə evlərin qiyməti 750-800 manat təşkil edir. Ümumiyyətlə daşınmaz əmlak bazarının kirayə seqmentində mənzil tapmaq çox çətindir. Elan saytlarında 500 manat civarında kirayə mənzil üçün axtarış versəniz, təmirsiz və şəraiti o qədər də yaxşı olmayan mənzillərlə rastlaşacaqsınız.
Sabunçu və Suraxanı rayonlarında isə kirayə evlərin qiyməti nisbətən ucuzdur. 50-60 kvadratlıq mənzillərə daha çox kirayə tələbi var. Bu ərazilərdə 500-600 manat civarında mənzillər tapmaq olar ki, həmin ərazilərə də müraciət edənlər çoxsaylı deyil.
Bunan başqa Xəzər, Qaradağ və Pirallahı rayonlarını da qiymətlərə görə misal göstərmək olar. Şəhərdən nisbətən uzaq olan bu rayonların ərazisində kirayə mənzillər çox münasib olur. Lakin bu ərazilərdə mənzillərə tələbat o qədər də çox olmur.
Ümumiyyətlə komfort səviyyəsi orta olan evlər hazırda 600 manatdan aşağı deyil. Bu qiymət növbəti ildə daha da artacaq və təqribən 10 faiz civarında artım mümkündür”. (BAKU.WS)

«В настоящее время цены на рынке аренды жилья не сильно дифференцируются. Расположение района оказывает незначительное влияние на цену».
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на слова председателя Общества оценщиков Азербайджана (AQC) Вугара Оруц.
Он добавил, что цены в районах вокруг кольца 20 Января, Алатавы, направления Зыг-Говсан, станции метро «Хези Османов» и прилегающих территориях ничем не отличаются от цен в центре:
«Например, в районе Хатаи цена аренды жилья составляет 750-800 манат. В целом на рынке недвижимости сегмента аренды очень сложно найти квартиру. Если искать квартиру за около 500 манат на сайтах объявлений, то встретите неметрофицированные и не очень хорошие по состоянию квартиры.
В районах Сабунчу и Сураханы цена аренды немного ниже. На квартиры площадью 50-60 квадратных метров спрос выше. В этих районах можно найти квартиры за 500-600 манат, при этом обращающихся туда немного.
Также в качестве примера по ценам можно привести районы Хазар, Карадаг и Пираллахы. Жилье в этих районах, которые расположены относительно далеко от города, арендуется по более низким ценам. Однако спрос на квартиры в этих районах не слишком высок.
В целом, дома со средним уровнем комфорта сейчас стоят не менее 600 манат. В следующем году цена еще вырастет, возможен рост примерно на 10 процентов». (BAKU.WS)