"Apple" 2026-cı ilin əvvəlində qiymətləri kəskin artıracaq
Sənaye insayderi, tədarük zəncirləri ilə əlaqəli olan "Jukan" bildirib ki, yaddaş çipləri bazarında dərin böhran fonunda “Apple” 2026-cı ilin birinci yarısında öz texnikalarının qiymətlərini artıracaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, məlumata görə, “Apple”ın “Samsung” və “SK Hynix” ilə yaddaş tədarükünə dair uzunmüddətli müqavilələri sona çatır. Yeni müqavilələr artıq “yeni qiymət siyahıları” ilə bağlanacaq və bu proses yanvar ayından başlayacaq. Bu isə həm yeni cihazların, həm də artıq satışda olan modellərin bahalaşmasına səbəb ola bilər.
Əlavə risk faktoru kimi əsas konfiqurasiyalarda operativ yaddaş həcminin artırılması göstərilir. Belə ki, hazırkı “MacBook” modelləri standart versiyada artıq 16 QB operativ yaddaşla təchiz olunur ki, bu da komplektləşdirici hissələrin bahalaşmasının təsirini daha da gücləndirir.
Mənbə yaxın vaxtlarda lazım olan bütün texnikanı almağı tövsiyə edib, çünki qarşıdakı dövrdə qiymət artımı gözlənilir. Ola bilsin ki, “Apple” bir müddət qiymətləri saxlaya bilsin, lakin yekun bahalaşma qaçılmazdır.
Gələn il “Apple” özünün 50 illiyini qeyd edəcək və bu tarixə qədər çoxlu sayda yeni cihazın təqdimatı planlaşdırılır. Onların sırasında şirkətin ilk qatlanan telefonu olan iPhone Fold, sensorlu OLED ekranlı yeni dizaynda çoxdan gözlənilən “MacBook Pro M6”, ekranlı ağıllı ev həb-i, eləcə də yeni “Studio Display” və “Pro Display XDR” modelləri yer alır.
Qeyd olunur ki, operativ yaddaş çatışmazlığı ən azı 2028-ci ilə qədər davam edəcək. Ən böyük yaddaş istehsalçıları artıq istehsal güclərini daha gəlirli sahələrə – server həllərinə və süni intellekt infrastrukturu üçün yaddaşa yönəldiblər.
Bundan əvvəl kompüter texnikasının ən iri istehsalçıları olan “Lenovo” və “Dell” yaxın aylarda noutbuk və fərdi kompüterlərin qiymətlərinin 15–20 faiz artacağını bəyan ediblər. Bunun əsas səbəbi qlobal operativ yaddaş qıtlığıdır.

Инсайдер промышленности, связанный с цепочками поставок, компания "Jukan" сообщила, что на фоне глубокого кризиса на рынке микросхем памяти компания Apple повысит цены на свою технику в первой половине 2026 года.
Valyuta.az сообщает, что, по информации, долгосрочные контракты Apple с Samsung и SK Hynix на поставку памяти подходят к концу. Новые договоры будут заключаться уже по «новым прайс-листам», и этот процесс начнётся с января. Это может привести к удорожанию как новых устройств, так и уже продающихся моделей.
В качестве дополнительного фактора риска отмечается увеличение объёма оперативной памяти в основных конфигурациях. Так, текущие модели MacBook в стандартной версии уже оснащены 16 ГБ оперативной памяти, что усиливает влияние подорожания комплектующих.
Источник рекомендовал в ближайшее время приобрести всю необходимую технику, поскольку ожидается рост цен. Возможно, Apple некоторое время сможет удерживать цены, но окончательное повышение неизбежно.
В следующем году Apple отметит своё 50-летие, и к этой дате запланирована презентация множества новых устройств. Среди них — первый складной телефон компании iPhone Fold, долгожданный MacBook Pro M6 с сенсорным OLED-экраном в новом дизайне, умный домашний хаб с экраном, а также новые модели Studio Display и Pro Display XDR.
Отмечается, что дефицит оперативной памяти продлится как минимум до 2028 года. Крупнейшие производители памяти уже перенаправили производственные мощности в более прибыльные сегменты — серверные решения и память для инфраструктуры искусственного интеллекта.
Ранее крупнейшие производители компьютерной техники Lenovo и Dell заявили о предстоящем увеличении цен на ноутбуки и персональные компьютеры на 15–20 процентов в ближайшие месяцы. Главной причиной называют глобальный дефицит оперативной памяти.
Все новостиВ ряде регионов затраты на одного ученика превышают стоимость частного образования в Баку – министр науки и образования