Alimentdən yayınan valideynləri nə gözləyir?
Belə ki, bu səbəblərdən biri də alimenti qəsdən ödəməməkdir. Valideyn hüququndan məhrum edilmə forması məhkəmə qaydasında olur.
Valideynlik hüququndan məhrum edilmək isə alimenti ödəmək öhdəliyindən azad olmaq demək deyil.
Valideynlik hüququndan məhrum edildikdən sonra Ailə Məcəlləsinin 65.3-cü maddəsində göstərilib ki, məhkəmə bu işə baxarkən aliment məsələsini də həll edir. Bundan sonra 66.2-ci maddədə qanun deyir ki, Valideynlik hüququndan məhrum edilmiş valideynlər uşaqların saxlanılmasını təmin etmək vəzifəsindən azad edilmirlər. Bu o deməkdir ki, baxmayaraq ki, şəxsin artıq valideynlik hüquqları yoxdur, onun bəzi valideynlik vəzifələri saxlanılır. Həmin valideynin üzərinə məhkəmə tərəfindən uşağına aliment vermə öhdəliyi qoyula bilər.

Неуплата алиментов может привести к лишению родительских прав.
В статье 64 Семейного кодекса указаны основания для лишения родительских прав. Одним из таких оснований является умышленная неуплата алиментов. Лишение родительских прав осуществляется в судебном порядке.
При этом лишение родительских прав не означает освобождение от обязанности по уплате алиментов.
После лишения родительских прав, как указано в статье 65.3 Семейного кодекса, суд при рассмотрении дела одновременно решает и вопрос алиментов. Далее, в статье 66.2 закона отмечается, что родители, лишённые родительских прав, не освобождаются от обязанности по содержанию своих детей. Это означает, что, несмотря на утрату родительских прав, за лицом сохраняются определённые родительские обязанности. В частности, суд может возложить на такого родителя обязанность выплачивать алименты на содержание ребёнка.