Xüsusi icra məmurları haqqında qanunvericiliyin pozulmasına görə yeni cərimələr müəyyənləşir.
Valyuta.az Oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, sözügedən məsələ Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu, həmçinin İnsan hüquqları komitələrinin birgə iclasında müzakirəyə çıxarılan İnzibati Xətalar Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Sənəddə qeyd olunub ki, "Xüsusi icra məmurları haqqında" Qanuna uyğun olaraq and içməyən və barəsindəki məlumatlar Xüsusi İcra Məmurlarının Reyestrinə daxil edilməyən şəxs tərəfindən xüsusi icra məmuru fəaliyyətinin göstərilməsinə görə 1 500 manat məbləğində cərimə ediləcək.
Həmçinin xüsusi icra məmurunun vahid geyim formasını və (və ya) xüsusi icra məmurunun nişanını qanunsuz olaraq daşımağa görə inzibati xətanın obyekti olmuş nişan geyim forması və xüsusi müsadirə edilməklə 500 manatdan 700 manatadək məbləğdə cərimə olunacaq.
Bundan başqa, xüsusi icra məmurları tərəfindən Xüsusi İcra Məmurlarının Reyestrində olan məlumatlarda baş vermiş dəyişikliklər haqqında üç iş günü müddətində reyestri aparan məlumat verilməməsinə orqana görə 500 manat məbləğində cərimə ediləcək.

В Азербайджане предлагается установить новые штрафы за нарушения законодательства о частных судебных исполнителях.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Oxu.az, данный вопрос отражён в проекте поправок к Кодексу об административных проступках, который был вынесен на обсуждение на совместном заседании комитетов Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству, а также по правам человека.
Согласно документу, лицо, осуществляющее деятельность частного судебного исполнителя без принесения присяги и без внесения его данных в Реестр частных судебных исполнителей в соответствии с законом «О частных судебных исполнителях», будет оштрафовано на сумму 1 500 манатов.
Кроме того, за незаконное ношение форменной одежды и (или) служебного знака частного судебного исполнителя предусмотрен штраф в размере от 500 до 700 манатов с конфискацией предмета административного правонарушения — форменной одежды или служебного знака.
Также предусмотрен штраф в размере 500 манатов за непредоставление в течение трёх рабочих дней органу, ведущему Реестр частных судебных исполнителей, информации об изменениях в данных, содержащихся в реестре.