Son illərdə həm dünyada, həm də Azərbaycanda iqtisadi münasibətlərdə mühüm dəyişikliklər müşahidə olunur. Rəqəmsal texnologiyaların sürətli inkişafı ödəniş sistemlərinə də təsir edərək nağdsız iqtisadiyyatın genişlənməsinə şərait yaradır. Bir çox ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da nağdsız ödənişlərin artması müşahidə olunur.
Artıq gündəlik həyatımızda nağdsız ödənişlər adi hala çevrilib. Mağazalarda, ictimai nəqliyyatda, onlayn alış-verişdə və bir çox xidmət sahələrində vətəndaşlar bank kartları, mobil tətbiqlər və digər rəqəmsal ödəniş vasitələrindən geniş istifadə edirlər.
Bir sözlə, nağdsız iqtisadiyyata keçid, nağdsız ödənişlərin artması vətəndaşlara faydası nədir?
Valyuta.az-a danışan iqtisatçı ekspert Rəşad Həsənov bildirir ki, nağdsız ödənişlərin genişlənməsi bir sıra müsbət tərəflərlə xarakterizə olunur:
"Aydındır ki, rəqəmsal texnologiyaların sürətli inkişafı iqtisadi münasibətlərə, o cümlədən ödəniş formalarının rəqəmsallaşmasına əlverişli imkanlar yaradır. Bu proses hazırda sürətlə genişlənməkdədir. Mövcud şəraitdə ödəniş formalarının rəqəmsallaşması və nağdsız ödənişlərin genişlənməsi bir sıra müsbət tərəflərlə xarakterizə olunur.
İlk olaraq, bu, kölgə iqtisadiyyatı və gizli iqtisadi fəaliyyətlərlə mübarizədə ən effektiv alətlərdən biridir. Təsadüfi deyil ki, bir çox hallarda kölgə iqtisadiyyatı ilə nağd iqtisadiyyat eyniləşdirilir. Çünki nağd iqtisadiyyat iqtisadi münasibətlərin rəsmiləşdirilməməsi üçün kifayət qədər əlverişli şərait yaradır. Bu baxımdan nağdsız iqtisadiyyat kölgə iqtisadiyyatı ilə mübarizədə əsas alətlərdən biri hesab olunur".
Həmçinin R.Həsənov deyir ki, nağdsız ödəniş sistemləri hökumət üçün əlavə vergi bazasının formalaşmasına, vergi yığımlarının artmasına və fiskal dayanıqlılığın güclənməsinə şərait yaradır. Bu isə dolayısı ilə effektiv hökumət siyasətləri həyata keçirildiyi halda sosial siyasətlərin güclənməsi üçün əlverişli mühit formalaşdırdığını bildirir.
Ekspert vurğulayır ki, istehlakçılar baxımından da bu sistemin bir sıra üstünlükləri var:
"Belə ki, iqtisadi münasibətlərin leqallaşması, yəni alqı-satqı əməliyyatlarının rəsmiləşdirilməsi istehlakçı hüquqlarının qorunmasına xidmət edir. Bu zaman yaranan hər hansı mübahisəli hallarda ödəniş əməliyyatları ilə bağlı məlumatlar məhkəmədə sübut kimi istifadə oluna bilir".
R.Həsənov nağdsız ödəniş sistemlərinin vətəndaşlar üçün maliyyə uçotunun daha dəqiq aparılmasına imkan yaratdığını nəzərə çatdırır:
"Bu sistemlər hesabatlılığı və şəffaflığı artırır. Bundan başqa, nağd vəsaitin saxlanılması, daşınması və ya itirilməsi kimi risklərin azalmasına da səbəb olur. Bununla yanaşı, nağdsız ödəniş sistemlərinin müəyyən yan təsirləri də mövcuddur. Bu sistemlər vətəndaşlardan daha diqqətli və məsuliyyətli davranış tələb edir. Bəzi hallarda bu alətlərdən düzgün istifadə edilməməsi və ya şəxsi məlumatların üçüncü tərəflərə ötürülməsi vətəndaşların hesablarında olan vəsaitlərin sui-istifadəsinə səbəb ola bilər. Buna görə də vətəndaşların bu sahədə maarifləndirilməsi vacibdir".
Müsahibimizin sözlərinə görə digər bir məqam isə nağdsız ödənişlərin müəyyən xərclərlə müşayiət olunmasıdır:
"Bu xərclər ödəniş infrastrukturu, tranzaksiya haqları, beynəlxalq ödəniş sistemləri, o cümlədən “Visa” və “Mastercard” kimi platformaların xidmət haqları, Pos-terminalların qurulması və saxlanması ilə bağlıdır. Bütövlükdə bu xərclər nağdsız ödəniş dövriyyəsi üzərində müəyyən maliyyə yükü yaradır.
Hazırda Azərbaycanda ekvayrinq xidmətlərinin səviyyəsi təxminən 3 faiz civarındadır və bu göstəricinin artım potensialı mövcuddur. Bəzi hallarda bu xərclər qiymətlərə də təsir göstərə bilir. Lakin bu həll olunmayan problem deyil. Zamanla komissiya haqlarının azalması, alternativ ödəniş vasitələrinin – xüsusilə QR ödənişlərin genişlənməsi ilə bu xərclərin minimuma enməsi gözlənilir".
R.Həsənov diqqətə çatdırır ki, ümumilikdə, nağdsız iqtisadiyyat sivil iqtisadi münasibətlərin formalaşmasına, iqtisadiyyatın leqallaşmasına və maliyyə münasibətlərinin şəffaflaşmasına mühüm töhfə verir. Eyni zamanda bu sahədə toplanan məlumatlar gələcək iqtisadi siyasətin daha effektiv formalaşdırılmasına imkan yaradır.
Bütün xəbərlərDövlət büdcəsinə aid vəsaitlərdən təyinatı üzrə istifadə etməyənlər cərimələnəcəklər - MƏBLƏĞ

В последние годы как в мире, так и в Азербайджане наблюдаются значительные изменения в экономических отношениях. Быстрое развитие цифровых технологий влияет и на платежные системы, создавая условия для расширения безналичной экономики. Как и во многих странах, в Азербайджане также отмечается рост безналичных платежей.
Сегодня безналичные расчеты стали обычной частью повседневной жизни. В магазинах, общественном транспорте, при онлайн-покупках и во многих сферах услуг граждане активно используют банковские карты, мобильные приложения и другие цифровые платежные инструменты.
Какую пользу приносит гражданам переход к безналичной экономике и рост безналичных платежей?
Экономист-эксперт Рашад Гасанов в беседе с Valyuta.az отметил, что расширение безналичных платежей имеет ряд положительных сторон.
«Очевидно, что стремительное развитие цифровых технологий создает благоприятные возможности для экономических отношений, в том числе для цифровизации форм оплаты. В настоящее время этот процесс активно расширяется. В таких условиях цифровизация платежных форм и распространение безналичных расчетов характеризуются рядом положительных факторов.
Прежде всего, это один из наиболее эффективных инструментов борьбы с теневой экономикой и скрытой экономической деятельностью. Не случайно во многих случаях теневая экономика фактически отождествляется с наличной экономикой, поскольку наличные расчеты создают благоприятные условия для неформализации экономических отношений. В этом смысле безналичная экономика считается одним из ключевых инструментов борьбы с теневой экономикой», — отметил он.
По словам Р.Гасанова, системы безналичных платежей также способствуют формированию дополнительной налоговой базы для государства, росту налоговых поступлений и укреплению фискальной устойчивости. При эффективной государственной политике это, в свою очередь, создает благоприятную среду для усиления социальной политики.
Эксперт подчеркнул, что у данной системы есть и ряд преимуществ для потребителей.
«Легализация экономических отношений, то есть официальное оформление операций купли-продажи, способствует защите прав потребителей. В случае возникновения спорных ситуаций информация о платежных операциях может быть использована в суде в качестве доказательства», — сказал он.
Р.Гасанов также отметил, что безналичные платежные системы позволяют гражданам более точно вести финансовый учет.
«Такие системы повышают отчетность и прозрачность. Кроме того, они снижают риски, связанные с хранением, перевозкой или потерей наличных средств. В то же время у безналичных платежных систем есть и определенные побочные эффекты. Они требуют от граждан более внимательного и ответственного поведения. В некоторых случаях неправильное использование таких инструментов или передача личных данных третьим лицам может привести к злоупотреблениям со средствами на счетах. Поэтому важно повышать финансовую грамотность граждан», — подчеркнул эксперт.
По его словам, еще одним фактором является то, что безналичные платежи сопровождаются определенными расходами.
«Эти расходы связаны с платежной инфраструктурой, комиссиями за транзакции, международными платежными системами, включая платформы Visa и Mastercard, а также с установкой и обслуживанием POS-терминалов. В целом такие расходы создают определенную финансовую нагрузку на оборот безналичных платежей.
В настоящее время уровень эквайринговых услуг в Азербайджане составляет примерно 3 %, и у этого показателя есть потенциал роста. В некоторых случаях эти расходы могут влиять и на цены. Однако это не является нерешаемой проблемой. Со временем, по мере снижения комиссий и расширения альтернативных платежных инструментов — особенно QR-платежей — эти расходы могут быть сведены к минимуму», — отметил он.
Эксперт добавил, что в целом безналичная экономика способствует формированию цивилизованных экономических отношений, легализации экономики и повышению прозрачности финансовых процессов. Кроме того, данные, собираемые в этой сфере, позволяют формировать более эффективную экономическую политику в будущем.