Ötən il ölkə üzrə informasiya texnologiyalarından istifadə etməklə törədilmiş 1799 cinayət faktı qeydə alınıb və bu cinayətlərin əhəmiyyətli hissəsi onlayn oğurluq və dələduzluq halları ilə bağlı olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Ümumdünya İstehlakçı Hüquqlarının Müdafiəsi Günü münasibətilə “Müasir rəqəmsal dünyada istehlakçılar: elektron ticarət, rəqəmsal xidmətlər və təhlükəsizlik məsələləri” mövzusunda keçirilən tədbirdə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsinin rəisi Emil Mehdiyev bildirib.
“Cinayətkarlar əsasən sosial şəbəkələr, müxtəlif messencer tətbiqləri və digər elektron kommunikasiya vasitələri üzərindən əlaqə qururlar. Bu isə istintaq hərəkətlərinin və əməliyyat-axtarış tədbirlərinin həyata keçirilməsini daha da çətinləşdirir”, - deyə o qeyd edib.
E. Mehdiyev əlavə edib ki, transmilli xarakter daşıyan kibercinayətlərin araşdırılması zamanı beynəlxalq hüquqi yardım mexanizmlərindən geniş istifadə olunur. Onun sözlərinə görə, kibercinayətkarlıqla effektiv mübarizə üçün hüquq-mühafizə orqanları ilə yanaşı dövlət qurumları, banklar, maliyyə institutları, mobil rabitə operatorları və internet provayderlərinin birgə fəaliyyəti böyük əhəmiyyət daşıyır.

В прошлом году по стране было зарегистрировано 1 799 преступлений, совершённых с использованием информационных технологий, и значительная часть этих преступлений связана с онлайн-кражами и мошенничеством.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил начальник Главного управления по борьбе с киберпреступностью Министерства внутренних дел Азербайджана Эмиль Мехтиев на мероприятии, посвящённом Всемирному дню защиты прав потребителей, на тему: «Потребители в современном цифровом мире: электронная торговля, цифровые услуги и вопросы безопасности».
«Преступники в основном устанавливают контакт через социальные сети, различные мессенджеры и другие электронные средства коммуникации. Это ещё больше усложняет проведение следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий», — отметил он.
Э. Мехтиев также добавил, что при расследовании киберпреступлений, имеющих транснациональный характер, широко используются механизмы международной правовой помощи. По его словам, для эффективной борьбы с киберпреступностью большое значение имеет совместная деятельность правоохранительных органов, государственных учреждений, банков, финансовых институтов, операторов мобильной связи и интернет-провайдеров.