Süni intellekt dəstəkli proqram inkişaf platforması "Replit" yeni investisiya turunda 400 milyon dollar vəsait cəlb edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu investisiya nəticəsində şirkətin dəyəri 9 milyard dollara yüksəlib.
Beləliklə, "Replit"in dəyərləndirməsi son 6 ayda üç dəfə artıb. Şirkət ötən ilin sentyabrında keçirilən investisiya turunda 3 milyard dollar dəyərləndirmə ilə təxminən 250 milyon dollar investisiya alıb.
2016-cı ildə qurulan "Replit" istifadəçilərə brauzer üzərindən kod yazmaq və tətbiq hazırlamaq imkanı verir. Şirkət son dövrlər süni intellekt əsaslı proqram inkişaf alətlərinə fokuslanıb.

Платформа разработки программного обеспечения с поддержкой искусственного интеллекта Replit привлекла 400 млн долларов в рамках нового инвестиционного раунда.
Как сообщает Valyuta.az, в результате привлечённых инвестиций оценка компании достигла 9 млрд долларов.
Таким образом, стоимость Replit за последние шесть месяцев выросла втрое. В предыдущем инвестиционном раунде, состоявшемся в сентябре прошлого года, компания привлекла около 250 млн долларов при оценке в 3 млрд долларов.
Основанная в 2016 году, платформа Replit позволяет пользователям писать код и разрабатывать приложения прямо в браузере. В последнее время компания сосредоточилась на инструментах разработки программного обеспечения на базе искусственного интеллекта.