Süni intellektlə qanunsuz materialların hazırlanıb yayılmasına görə cərimə və cəzalar müəyyənləşir.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı Cinayət və Cinayət-Prosessual Məcəllələrinə dəyişikliklər təklif edilir.
Qanun layihəsi Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu, İnsan hüquqları komitələrinin birgə iclasında müzakirə olunub.
Layihəyə əsasən, şəxsin razılığı olmadan, onun görüntüsündən və ya səsindən istifadə etməklə süni intellekt texnologiyaları, habelə xüsusi proqram təminatları vasitəsilə reallığı əks etdirməyən foto, video və ya audio materiallar hazırlama və ya həmin materialları mediada, kütləvi nümayiş etdirildiyi halda internet informasiya ehtiyatlarında və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkələrində yayma 3 min manatdan 7 min manatadək cərimə və ya 360 saatdan 480 saatadək ictimai işlər, habelə 3 ilədək azadlığın məhdudlaşdırılması, eyni müddətə azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılacaq.
Sənədə əsasən, eyni əməllər bir qrup şəxs və ya qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə, iki və ya daha çox şəxsə qarşı törədildikdə, şəxsin şərəf və ləyaqətini ləkələmək və ya onu nüfuzdan salmaq məqsədilə törədildikdə, zərərçəkmiş şəxsin xidməti vəzifəsini və ya ictimai borcunu yerinə yetirməsi ilə əlaqədar onun özü və ya yaxın qohumlarına qarşı törədildikdə - 3 ildən 5 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Bundan başqa, şəxsin razılığı olmadan, onun görüntüsündən və ya səsindən istifadə etməklə süni intellekt texnologiyaları, habelə xüsusi proqram təminatları vasitəsilə pornoqrafik və ya seksual məzmunlu foto, video və ya audio materialları hazırlama və ya həmin materialları mediada, kütləvi nümayiş etdirildiyi halda internet informasiya ehtiyatlarında və ya informasiya telekommunikasiya şəbəkələrində yaymanın 3 ildən 7 ilədək azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılması təklif edilir.
Süni intellekt texnologiyaları vasitəsilə hazırlanmış foto, video və ya audio materiallar kütləvi nümayiş etdirildikdə belə texnologiyalardan istifadə edilməklə hazırlandığını aydın şəkildə göstərən və asanlıqla görünən nişanlanma ilə təmin edilməlidir.

В Азербайджане предлагается установить штрафы и уголовную ответственность за создание и распространение незаконных материалов с использованием технологий искусственного интеллекта.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, соответствующие изменения предлагается внести в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы.
Законопроект был обсужден на совместном заседании комитетов Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству, а также по правам человека.
Согласно проекту, создание или распространение фото-, видео- или аудиоматериалов, не отражающих реальность, с использованием технологий искусственного интеллекта или специального программного обеспечения — при использовании изображения или голоса человека без его согласия — будет наказываться штрафом от 3 000 до 7 000 манатов, либо общественными работами сроком от 360 до 480 часов, либо ограничением свободы на срок до 3 лет, либо лишением свободы на тот же срок.
В документе также отмечается, что те же деяния, совершенные группой лиц либо группой лиц по предварительному сговору, совершенные в отношении двух и более лиц, совершенные с целью опорочить честь и достоинство человека или подорвать его репутацию, а также совершенные против самого потерпевшего или его близких родственников в связи с исполнением им служебных обязанностей или общественного долга, будут наказываться лишением свободы на срок от 3 до 5 лет.
Кроме того, предлагается установить наказание в виде лишения свободы на срок от 3 до 7 лет за создание или распространение с использованием технологий искусственного интеллекта или специальных программ фото-, видео- или аудиоматериалов порнографического или сексуального характера с использованием изображения или голоса человека без его согласия.
Также предусматривается, что фото-, видео- или аудиоматериалы, созданные с использованием технологий искусственного интеллекта и демонстрируемые публично, должны иметь четкую и легко заметную маркировку, указывающую на то, что они были созданы с применением таких технологий.