Rəqəmsallaşmanın genişləndiyi müasir dövrdə istehlakçı hüquqlarının qorunması yalnız hüquqi məsələlərlə deyil, həm də rəqəmsal infrastrukturun keyfiyyəti ilə bağlıdır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu fikirləri Ümumdünya İstehlakçı Hüquqlarının Müdafiəsi Günü münasibətilə keçirilən forumda rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov səsləndirib.
O bildirib ki, elektron ticarətin genişləndiyi və dövlət xidmətlərinin onlayn platformalara köçürüldüyü şəraitdə istehlakçı hüquqlarının qorunması rəqəmsal infrastrukturun keyfiyyəti ilə birbaşa bağlıdır.
Nazir müavini qeyd edib ki, Azərbaycanda bu istiqamətdə aparılan işlər “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişaf konsepsiyası” və 2022- 2028-ci illəri əhatə edən “Rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsi üzrə fəaliyyət planı” ilə müəyyənləşdirilib.
Onun sözlərinə görə, hazırda “mygov” platforması vasitəsilə yüzlərlə rəqəmsal xidmət təqdim olunur. Bu ilin yanvar ayına olan məlumata görə isə platformanın ümumi istifadəçi sayı 2,5 milyona çatıb.

В современную эпоху расширяющейся цифровизации защита прав потребителей связана не только с правовыми вопросами, но и с качеством цифровой инфраструктуры.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил заместитель министра цифрового развития и транспорта Самир Мамедов на форуме, посвящённом Всемирному дню защиты прав потребителей.
Он отметил, что в условиях расширения электронной торговли и переноса государственных услуг на онлайн-платформы защита прав потребителей напрямую связана с качеством цифровой инфраструктуры.
Заместитель министра подчеркнул, что проводимая в Азербайджане работа в этом направлении определяется «Концепцией цифрового развития Азербайджанской Республики» и «Планом действий по ускорению цифрового развития на 2022–2028 годы».
По его словам, в настоящее время через платформу «mygov» предоставляются сотни цифровых услуг. По данным на январь этого года общее число пользователей платформы достигло 2,5 миллиона.