Yaponiyanın "SoftBank Group" şirkətinin ABŞ-ın süni intellekt nəhəngi "OpenAI"a yatırımı maliyyələşdirmək üçün cəlb etdiyi 40 milyard ABŞ dolları həcmində körpü kreditinə (bridge loan) daha 21 maliyyə institutu qoşulub.
Valyuta.az xəbər verir ki, yeni sindikasiya mərhələsində kredit paketinin təxminən 7 milyard ABŞ dolları bu maliyyə qurumları arasında bölüşdürülüb.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, "First Abu Dhabi Bank", "GIC" və "Standard Chartered Bank"ın hər biri kredit paketindən təxminən 1 milyard ABŞ dolları həcmində pay götürüb. Qalan məbləğ isə Avropa, Yaponiya və Tayvandan olan bir sıra banklar arasında bölüşdürülüb.
Hazırda kreditin qalan 33 milyard ABŞ dolları ilkin anderrayterlər və aparıcı kreditorların balansındadır. Mənbələrin sözlərinə görə, bu hissənin də gələcəkdə daha geniş investor dairəsi arasında yenidən sindikasiyası mümkündür. Maliyyə bazarında iri kredit əməliyyatlarının sonradan daha çox iştirakçı arasında bölüşdürülməsi geniş yayılmış praktikadır.
2026-cı ilin martında imzalanan 12 aylıq kredit sazişi Asiya-Sakit okean regionunda indiyədək həyata keçirilən ən böyük körpü maliyyələşdirmələrindən biri hesab olunur. Əməliyyatın anderrayterlərə 100 milyon ABŞ dollarından çox komissiya gəliri gətirəcəyi gözlənilir.
Kredit may ayında ümumi sindikasiya mərhələsinə çıxarılmazdan əvvəl də doqquz yeni bank tərəfindən dəstəklənmişdi. Bu, bəzi bankirlərin "SoftBank"ın "OpenAI"a yüksək maliyyə məruz qalması və şirkətin "Anthropic" kimi rəqiblərlə artan rəqabət fonunda üzləşdiyi risklərlə bağlı narahatlıqlarına baxmayaraq baş verib.
"SoftBank", "First Abu Dhabi Bank", "Standard Chartered Bank" və "GIC" məsələ ilə bağlı şərh verməkdən imtina ediblər.
Məlumata görə, körpü kreditinin ilkin faiz marjası təminatlı bir gecəlik maliyyələşdirmə dərəcəsindən (SOFR) 250 baza bəndi yüksək müəyyən edilib. Hazırkı SOFR səviyyəsi nəzərə alınmaqla kredit üzrə illik faiz dərəcəsi təxminən 6,14 faiz təşkil edir.
"SoftBank"ın təsisçisi və baş icraçı direktoru Masayoşi Son daha əvvəl "OpenAI"a yatırımlarla bağlı "tam gücü ilə irəliləyəcəyini" açıqlamışdı. Hazırda şirkətin "OpenAI" qarşısında öhdəliklərinin ümumi həcmi 60 milyard ABŞ dollarını ötür.
Qeyd edək ki, "OpenAI" ötən ay birjada ilkin kütləvi yerləşdirmə (IPO) üçün müraciət edib. Şirkət mart ayında keçirilən investisiya raundunda 852 milyard ABŞ dolları dəyərində qiymətləndirilib.

Кредит на $40 млрд для OpenAI расширяется:
К 40-миллиардному мостовому кредиту (bridge loan), привлеченному японской компанией "SoftBank Group" для финансирования своих инвестиций в американского гиганта искусственного интеллекта "OpenAI", присоединились еще 21 финансовое учреждение.
По информации Valyuta.az, на новом этапе синдицирования около 7 миллиардов долларов из кредитного пакета были распределены между этими финансовыми организациями.
По сведениям источников, "First Abu Dhabi Bank", "GIC" и "Standard Chartered Bank" получили примерно по одному миллиарду долларов из кредитного пакета. Остальная сумма была разделена между рядом банков из Европы, Японии и Таиланда.
В настоящее время оставшиеся 33 миллиарда долларов кредита находятся на балансе первоначальных андеррайтеров и ведущих кредиторов. По словам источников, эта часть также может быть повторно синдицирована среди более широкого круга инвесторов в будущем. На финансовом рынке распространена практика последующего распределения больших кредитных операций между большим количеством участников.
12-месячное кредитное соглашение, подписанное в марте 2026 года, считается одним из крупнейших мостовых финансирований, реализованных в регионе Азия-Тихоокеанья. Ожидается, что эта сделка принесет андеррайтерам комиссионный доход более 100 миллионов долларов.
Перед выводом на общий этап синдицирования в мае кредит уже поддержали девять новых банков. Это произошло несмотря на опасения некоторых банкиров по поводу высокой финансовой экспозиции "SoftBank" перед "OpenAI" и рисков, связанных с растущей конкуренцией с такими компаниями, как "Anthropic".
"SoftBank", "First Abu Dhabi Bank", "Standard Chartered Bank" и "GIC" отказались от комментариев по данному вопросу.
По информации, начальная процентная маржа по мостовому кредиту была установлена на уровне 250 базисных пунктов выше обеспеченной однодневной ставки финансирования (SOFR). При текущем уровне SOFR годовая процентная ставка по кредиту составляет около 6,14 процента.
Основатель и генеральный директор "SoftBank" Масайоши Сон ранее заявил, что компания будет "продвигаться вперед с полной силой" в своих инвестициях в "OpenAI". В настоящее время общая сумма обязательств компании перед "OpenAI" превышает 60 миллиардов долларов.
Стоит отметить, что "OpenAI" подала заявку на первичное публичное размещение акций (IPO) в прошлом месяце. Компания была оценена в 85,2 миллиарда долларов на инвестиционном раунде в марте.