Bir şirkət (məsələn, market və ya bank) müştəri narazılığı və ya qiymət səhvi səbəbilə məhkəməyə verilir və nəticədə məhkəmə həmin şirkəti 4-5 min manat cərimələyir. Daha sonra şirkət rəhbərliyi bu cəriməni işçiyə ödətməyə çalışır.
Məhkəmənin şirkətə qarşı tətbiq etdiyi cəriməni hüquqi baxımdan işçiyə ödətmək mümkündürmü? Əgər işçi bu tələblə razılaşmayıb məhkəməyə müraciət edərsə və bildirərsə ki, "bu məbləği ödəməyə imkanı yoxdur və niyə mən ödəyim ki?" bu halda məhkəmə məsələyə necə baxır?
Azərbaycan Vəkillər Kollegiyasının üzvü Cavanşir Qasımzadə Valyuta.az-a bildirib ki, bu cür hallarda adətən iş yeri və ya işəgötürən tərəfindən işçi barəsində intizam tədbirləri tətbiq olunur:
"Bu tədbirlərə xəbərdarlıq, töhmət, şiddətli töhmət, eləcə də bəzi hallarda işçinin yol verdiyi səhvə görə əmək müqaviləsinə xitam verilməsi daxildir. Lakin cərimənin işçi tərəfindən ödənilməsi düzgün hesab edilmir. Əgər baş vermiş hadisədə qəsd yoxdursa, bu halda qeyd edilən cərimə işçi tərəfindən ödənilə bilməz. Çünki iş prosesinə və işçinin fəaliyyətinə nəzarət işəgötürən tərəfindən həyata keçirilməlidir. Belə hallarda hər hansı maddi məsuliyyətin nəzərdə tutulması mümkün deyil və bu risk biznes riski kimi qiymətləndirilir. Bəzən işəgötürən və ya iş yeri reqresiya hüquq qaydasında ona dəymiş zərəri işçidən tutmaq məqsədilə işçiyə əməkhaqqından tutulma ilə bağlı razılıq ərizəsi imzaladır və sonradan bu tələbi məhkəmə qaydasında irəli sürür".
"Lakin məhkəmələr bu tip işlərə baxarkən, adətən, aşağıdakı əsas məsələlərə diqqət yetirir: işçi ilə işəgötürən arasında tam maddi məsuliyyət və ya məhdud maddi məsuliyyət haqqında müqavilənin olub-olmaması, əgər belə müqavilə mövcuddursa, həmin müqavilədə cərimələrin nəzərdə tutulub-tutulmaması, eləcə də maddi məsuliyyətin yalnız işəgötürənin əmlakına vurulmuş zərərlə məhdudlaşıb-məhdudlaşmaması", - deyə C.Qasımzadə vurğulayıb.

Компания (например, магазин или банк) привлекается к судебной ответственности и штрафуется на сумму 4-5 тысяч манатов в связи с жалобой клиента или ошибкой в цене. После этого руководство компании пытается взыскать этот штраф с сотрудника.
Является ли с юридической точки зрения возможным взыскание штрафа, наложенного судом на компанию, с сотрудника? Если сотрудник не согласен с таким требованием и обращается в суд с заявлением, что "не имеет возможности оплатить эту сумму и почему именно он должен платить", как суд рассматривает подобные случаи?
Член Коллегии адвокатов Азербайджана Джаваншир Касымзаде сообщил Valyuta.az, что в подобных случаях обычно к сотруднику со стороны работодателя применяются дисциплинарные меры:
«К таким мерам относятся предупреждение, выговор, строгий выговор, а в некоторых случаях — увольнение по причине допущенной сотрудником ошибки. Однако взыскание штрафа с сотрудника считается неправомерным. Если в случившемся нет умысла, столь крупный штраф не может быть взыскан с работника. Контроль за рабочим процессом и деятельностью сотрудника обязан осуществлять работодатель. В таких ситуациях материальная ответственность не может наступать, и данный риск рассматривается как бизнес-риск. Иногда работодатель или предприятие заставляют сотрудника подписать соглашение о вычете из заработной платы с целью возмещения ущерба и впоследствии предъявляют это требование в суде».
«Однако суды при рассмотрении таких дел обычно обращают внимание на следующие ключевые моменты: наличие или отсутствие договора о полной материальной ответственности или ограниченной материальной ответственности между работником и работодателем, если такой договор имеется — предусматриваются ли в нем штрафы, а также ограничивается ли материальная ответственность только имуществом работодателя», — подчеркнул Джаваншир Касымзаде.