Sabiq dövlət vergi müfəttişi 400 min manatlıq dələduzluqda təqsirləndirilir
Müsadirə olunmuş əmlakların aşağı qiymətə satılması adı altında dələduzluq etməkdə təqsirləndirilən vəzifəli şəxs barəsində cinayət işi məhkəməyə göndərilib.
Bu barədə Baş Prokururluğun mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Öhdəliklərin İdarə Edilməsi Baş İdarəsinin sabiq dövlət vergi müfəttişi Maqsud Nəsirovun qanunsuz əməllərinə dair ayrı-ayrı şəxslərin müraciəti əsasında Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində başlanmış cinayət işinin ibtidai istintaqı yekunlaşdırılıb.
İbtidai istintaqla Maqsud Nəsirovun qeyd olunan vəzifədə işləyərkən öz qulluq mövqeyindən istifadə edərək 2022-2024-cü illər ərzində şəxslərin müvafiq işlə təmin edilməsi, xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrinə tələbə qəbulu, guya işlədiyi qurum tərəfindən müsadirə olunmuş əmlakların aşağı qiymətə satılmasının təşkil edilməsi və digər bu kimi məsələlərin “həlli” ilə əlaqədar ona müraciət etmiş ayrı-ayrı şəxslərdən 395 min manatdan artıq pul vəsaitini dələduzluq yolu ilə keçirməsinə və rəsmi sənədləri saxtalaşdırmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Maqsud Nəsirova Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2 (külli miqdarda ziyan vurmaqla dələduzluq) və 320.1-ci (rəsmi sənədləri saxtalaşdırma) maddələri ilə ittiham elan edilməklə barəsində polisin nəzarəti altına vermə növündə qətimkan tədbiri seçilib.
İstintaq dövründə müəyyən edilmiş maddi ziyanın qismən ödənilməsi təmin edilib və cinayət işi baxılması üçün aidiyyəti üzrə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.
Bütün xəbərlər1 trilyon dollarlıq hüquq bazarında yeni investisiya dalğası: “Harvey” startaplara maliyyə ayırır

Бывший государственный налоговый инспектор обвиняется в мошенничестве на сумму около 400 тыс. манатов.
Уголовное дело в отношении должностного лица, обвиняемого в мошенничестве под предлогом продажи конфискованного имущества по заниженным ценам, направлено в суд.
Об этом сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры.
Отмечается, что на основании обращений отдельных лиц по фактам противоправных действий бывшего государственного налогового инспектора Главного управления по управлению обязательствами Государственной налоговой службы при Министерстве экономики Максуда Насирова в Главном управлении по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре было возбуждено уголовное дело, предварительное следствие по которому завершено.
В ходе предварительного расследования установлены обоснованные подозрения в том, что Максуд Насиров, используя свое служебное положение в период работы на указанной должности в 2022–2024 годах, под предлогом содействия в трудоустройстве, поступлении в высшие учебные заведения зарубежных стран, а также якобы организации продажи конфискованного его ведомством имущества по заниженным ценам и «решения» иных подобных вопросов, путем мошенничества завладел денежными средствами различных лиц на сумму свыше 395 тыс. манатов, а также занимался подделкой официальных документов.
На основании собранных доказательств Максуду Насирову предъявлено обвинение по статьям 178.3.2 (мошенничество, причинившее ущерб в особо крупном размере) и 320.1 (подделка официальных документов) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, в отношении него избрана мера пресечения в виде передачи под надзор полиции.
В ходе следствия обеспечено частичное возмещение причиненного материального ущерба, уголовное дело направлено для рассмотрения по существу в Бакинский суд по тяжким преступлениям.