Apteklər şəbəkəsinə sahib olan "Dokta" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə (MMC) məxsus apteklərdə yoxlama aparılıb.
Valyuta.az "Qaynarinfo"ya istinadən xəbər verir ki, yoxlama Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzinin (AEM) əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilib.
Binəqədi rayonunda MMC-yə məxsus aptekdə otaqların divarları və döşəməsi hamar olmaqla özündə toz saxlamayan, dezinfeksiyaedici vasitənin istifadəsi ilə nəm təmizləməyə davamlı olan örtüyə malik olmadığı, dərman vasitəsinin (Fulisinar 15q məlhəm) saxlanma şəraitinin pozulması, resept əsasında buraxılmalı olan (euroxim 100 mg/5 ml.ş 50ml) dərman vasitəsinin reseptsiz satışı faktları aşkar edilib.
"Dokta" MMC barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 452.1 və 452.3 maddələri üzrə protokollar tərtib olunub və işə məhkəmədə baxılıb.
Məhkəmənin hökmü ilə "Dokta" MMC İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 452.1 və 452.3-cü maddələrində nəzərdə tutulan inzibati xətaları törətməkdə təqsirli bilinib 1200 manat məbləğində cərimə edilib. MMC-yə məxsus aptektdə aşkar edilmiş saxlanma şəraiti pozulmuş inzibati xətanın bilavasitə obyekti olan 3 qutu, 15q "Fulisinar" məlhəmin məhv edilməsi barədə də qərar qəbul olunub.
Qeyd edək ki, əczaçılıq sahəsində fəaliyyət göstərən "Dokta" MMC 22 sentyabr 2008-ci ildə qeydiyyata alınıb. Nizamnamə kapitalı 1000 AZN olan şirkətin qanuni təmsilçisi Muxtarov Elməddin Fəxrəddin oğludur. Millət vəkili
Cavanşir Feyziyev barəsində mediada dərc edilən araşdırma materiallarında da "Dokta" MMC-nin deputata məxsus olduğu iddia edilir. Bu iddiaların təkzib olmasına dair heç bir məlumata rast gəlinmir.
Cavanşir Fyeziyevin həm də "Avromed" şirkətinin sahibi olduğu bildirilir. Bu şirkət dərman bazarının ən iri şirkətlərindən hesab edilir.

В аптеках, принадлежащих обществу с ограниченной ответственностью (ООО) «Dokta», проведена проверка.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на «Qaynarinfo», проверку осуществили сотрудники Аналитико-экспертного центра (АЭЦ) Министерства здравоохранения.
В аптеке ООО, расположенной в Бинагади, выявлены нарушения: стены и пол помещений не имеют гладкого покрытия, не задерживающего пыль и не устойчивого к влажной уборке с использованием дезинфицирующих средств, нарушены условия хранения лекарственного препарата (Fulisinar 15 г мазь), а также зафиксирован факт продажи по рецепту (euroxim 100 мг/5 мл, флакон 50 мл) препарата без рецепта.
В отношении ООО «Dokta» составлены протоколы по статьям 452.1 и 452.3 Кодекса об административных правонарушениях, материалы дела рассмотрены в суде.
По решению суда ООО «Dokta» признано виновным в совершении административных правонарушений, предусмотренных статьями 452.1 и 452.3 КоАП, и оштрафовано на 1200 манатов. Также принято решение о уничтожении 3 упаковок мази «Fulisinar» 15 г, являющейся прямым объектом административного нарушения, выявленного в аптеке общества.
Отметим, что ООО «Dokta», осуществляющее деятельность в фармацевтической сфере, зарегистрировано 22 сентября 2008 года. Уставной капитал компании составляет 1000 манатов, законным представителем является Мухтаров Элмеддин Фахреддин оглы. В СМИ также публиковались материалы расследования, в которых утверждается, что ООО «Dokta» принадлежит депутату Мельницкому Каванширу Фейзиеву. В официальных заявлениях опровержения этой информации не встречалось.
Сообщается, что Каваншир Фейзиев является владельцем компании «Avromed», одной из крупнейших в лекарственном рынке.