Bakıda 200 min mənzil inşa ediləcək
Valyuta.az APA-ya istinadla xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan "Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2025-ci ildə fəaliyyəti haqqında hesabatı"nda əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 30 dekabr tarixli 504 nömrəli qərarı ilə "Bakı şəhərinin 2040-cı ilədək inkişafına dair Baş planı" təsdiq edilib. Baş plana əsasən, 2040-cı ilə qədər adambaşına düşən ümumi mənzil sahəsinin 20.8 m2-dən 25 m2-ə qədər artırılması nəzərdə tutulur və əhali proqnozları əsasında aparılmış hesablamalara görə, 2040-cı ilədək Bakıda təqribən əlavə 142.82 min mənzilə tələbat yaranacaq. Əhalinin mənzil tələbatının ödənilməsi üçün inşa olunacaq bina və evlər üçün təqribən 9 min ha sahə nəzərdə tutulur ki, burada da təqribən 200 min mənzilin inşası mümkün olacaq. Bu isə 2027-ci ilədək yaranacaq 49.97 min mənzilə və 2040-cı ilədək yaranacaq 92.85 min mənzilə bərabər tələbatın ödənilməsi üçün kifayət edəcək.
Nəzərə çatdırılıb ki, 2023-cü ildə Bakı şəhərində 6 443 (481.6 min m2) mənzilin, 2024-cü ildə 11 min mənzilin (933.6 min m2), 2025-ci ildə isə 9 711 mənzilin (870.8 min m2) istismarına icazə verilib. Yaşayış binalarının tikintisinə icazələr təsdiq edilmiş ərazi planlaşdırma sənədləri (şəhərsalma əsaslandırılmaları) əsasında verilir. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən Bakı şəhərinin baş planına uyğun olaraq mütəmadi olaraq mənzil tikintisi layihələri üzrə planlaşdırma işləri təsdiq edilir və sonradan bu planlaşdırma sənədləri əsasında hazırlanmış tikinti layihələrinə tikintiyə icazələr verilir. Komitə tərəfindən mənzil tikinti layihələri ilə bağlı təsdiq edilmiş ərazi planlaşdırılması sənədlərinə əsasən mənzil fondunun ümumi həcmi 2023-cü il üzrə 1 745.47 min m2, 2024-cü il üzrə 1 632.37 min m2, 2025-ci il üzrə isə 1 760.99 min m2 təşkil edib.

В Баку планируется строительство 200 тысяч квартир к 2040 году.
Valyuta.az со ссылкой на APA сообщает, что данная информация была отражена в обсуждавшемся сегодня на заседании Милли Меджлиса «Отчёте о деятельности Кабинета Министров Азербайджанской Республики в 2025 году».
Отмечается, что постановлением Кабинета Министров от 30 декабря 2023 года №504 был утверждён «Генеральный план развития города Баку до 2040 года». Согласно генеральному плану, к 2040 году средняя площадь жилья на душу населения увеличится с 20,8 м2 до 25 м2. Согласно прогнозам численности населения и соответствующим расчётам, к 2040 году в Баку возникнет спрос примерно на дополнительные 142,82 тысячи квартир. Для удовлетворения жилищных потребностей населения будет предусмотрена территория около 9 тысяч гектаров для строительства зданий и домов, где возможно возведение порядка 200 тысяч квартир. Это позволит покрыть спрос на 49,97 тысячи квартир, который возникнет к 2027 году, и на 92,85 тысячи квартир, который появится к 2040 году.
Указано, что в 2023 году в городе Баку было разрешено к вводу в эксплуатацию 6 443 квартир общей площадью 481,6 тыс. м2, в 2024 году — 11 тысяч квартир (933,6 тыс. м2), а в 2025 году — 9 711 квартир (870,8 тыс. м2). Разрешения на строительство жилых домов выдаются на основании утверждённых документов по градостроительному планированию (городское планировочное обоснование). Комитет госархитектуры и градостроительства регулярно утверждает планировочные работы по жилым проектам в соответствии с генеральным планом города Баку, и затем на основании этих планировочных документов выдаются разрешения на строительство. Общий объём жилого фонда по утверждённым Комитетом планировочным документам составил 1 745,47 тыс. м2 в 2023 году, 1 632,37 тыс. м2 в 2024 году и 1 760,99 тыс. м2 в 2025 году.