Rusiya bankı "Bank VTB”nin törəmə qurumu olan "Bank VTB Azərbaycan”ın ölkədə rəsmi dövriyyədə olmayan ödəniş sistemi ilə fəaliyyət göstərir.
Qaynarinfo-nun verdiyi məlumata görə, 2022-ci ildən sanksiyalara məruz qalan "Bank VTB Azərbaycan” beynəlxalq məhdudiyyətlər fonunda müştərilərinə "alternativ ödəniş həlli" kimi Rusiyanın "Mir” ödəniş sistemi ilə işləyən POS-terminallardan istifadəni təqdim edir.
Hazırda Bakıda fəaliyyət göstərən bir sıra iri ticarət obyektlərində və digər sahibkarlıq subyektlərində "Bank VTB”yə məxsus POS-terminallar vasitəsilə "Mir” kartları ilə ödənişlərin aparıldığı iddia olunur. Başqa sözlə, Rusiyanın milli ödəniş sistemi olan "Mir”in "Bank VTB Azərbaycan”ın POS-terminalları tərəfindən dəstəkləndiyi hallar müşahidə edilir. Belə hallara paytaxtın müxtəlif ticarət mərkəzlərində və iaşə obyektlərində rast gəlindiyi qeyd olunur.
Qeyd edək ki, "Mir” ödəniş sistemi Rusiyanın milli kart/ödəniş infrastrukturu olub, Rusiya Mərkəzi Bankının nəzarətində fəaliyyət göstərən Milli Ödəniş Kartları Sistemi tərəfindən idarə olunur. Sistem beynəlxalq sanksiyalar fonunda Visa və Mastercard-a alternativ kimi yaradılıb. Hazırda "Mir” kartları əsasən Rusiya ərazisində tam şəkildə istifadə olunur. Bundan başqa, Belarus, Ermənistan, Qırğızıstan, Tacikistan və Qazaxıstan kimi Rusiyadan siyasi və iqtisadi mənada asılı olan ölkələrdə qismən dəstəklənir. Bir sıra dövlətlərdə isə "Mir” kartlarının qəbulu daha çox ATM-lər və ya turizm yönümlü obyektlərlə məhdudlaşır. Türkiyədə isə sistem müəyyən dövrlərdə və seçilmiş obyektlərdə qəbul edilsə də, sanksiya risklərinə görə bu proses sabit xarakter daşımır. Azərbaycanda da "Mir” ödəniş sistemi rəsmi bank və POS-terminallar şəbəkəsində qəbul edilmir və ölkənin milli ödəniş infrastrukturuna inteqrasiya olunmayıb.
Araşdırmalarımıza görə, bir müddət əvvəl (14 avqust, 2025-ci il tarixində) Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən "Bank VTB Azərbaycan” ASC-nin vəzifəli şəxslərindən birinin qanunvericiliyin pozulmasına görə inzibati məsuliyyətə cəlb edilməsi ilə bağlı rəsmi məlumat yayılıb. Həmin məlumat müəyyən müddət Mərkəzi Bankın rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilsə də, sonradan naməlum səbəblərlə saytdan çıxarılıb.
Qaynarinfo-nun mövzu ilə bağlı "Bank VTB Azərbaycan"a göndərdiyi sorğuya isə iki aydan çoxdur ki, cavab verilməyib və rəsmi mövqe təqdim edilməyib.
Qeyd edək ki, "Bank VTB Azərbaycan” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Okayev İqor Anatolyeviçdir.
Fotoda: Okayev İqor Anatolyeviç
"Meta"nın yeni AI bazası Hindistanda qurulur
Aİ böyük dəyişikliyə hazırlaşır: İstehlakçılar və biznesin işi çətinləşəcək
AMD-dən 2 milyard funt-sterlinqlik investisiya qərarı
İlon Mask Mars planına görə 1 milyard "SpaceX" səhmi qazana bilər
Yaxın Şərqdəki müharibə aviasiya sənayesinə 100 milyard dollar zərər vuracaq
DİM ixtisar olunan dövlət qulluqçularının anoloji vəzifələrə təyinatı üçün tədbirlər görəcək - FƏRMAN

Дочерняя структура российского банка «Банк ВТБ» — «Банк ВТБ Азербайджан» — осуществляет деятельность в стране с использованием платёжной системы, не находящейся в официальном обращении.
Как сообщает Qaynarinfo, находящийся под санкциями с 2022 года «Банк ВТБ Азербайджан» на фоне международных ограничений предлагает своим клиентам «альтернативное платёжное решение» — POS-терминалы, работающие с российской платёжной системой «Мир».
Утверждается, что в настоящее время в ряде крупных торговых объектов и у других субъектов предпринимательства в Баку через POS-терминалы, принадлежащие «Банку ВТБ», принимаются платежи по картам «Мир». Иными словами, фиксируются случаи, когда национальная платёжная система России «Мир» поддерживается POS-терминалами «Банка ВТБ Азербайджан». Сообщается, что подобные факты наблюдаются в различных торговых центрах и объектах общественного питания столицы.
Отметим, что платёжная система «Мир» является национальной карточной и платёжной инфраструктурой России и управляется Национальной системой платёжных карт, действующей под контролем Центрального банка России. Система была создана как альтернатива Visa и Mastercard в условиях международных санкций. В настоящее время карты «Мир» полноценно используются в основном на территории России. Кроме того, они частично поддерживаются в таких странах, как Беларусь, Армения, Кыргызстан, Таджикистан и Казахстан, находящихся в политической и экономической зависимости от России. В ряде других государств приём карт «Мир» ограничен в основном банкоматами или объектами, ориентированными на туристов. В Турции система принималась в отдельные периоды и в ограниченном числе объектов, однако из-за санкционных рисков этот процесс не носит стабильного характера. В Азербайджане платёжная система «Мир» официально не принимается банковской системой и сетью POS-терминалов и не интегрирована в национальную платёжную инфраструктуру.
По данным проведённого расследования, некоторое время назад — 14 августа 2025 года — Центральный банк Азербайджана распространил официальную информацию о привлечении одного из должностных лиц ОАО «Банк ВТБ Азербайджан» к административной ответственности за нарушение законодательства. Данное сообщение в течение определённого времени размещалось на официальном сайте Центробанка, однако впоследствии по неизвестным причинам было удалено.
Запрос Qaynarinfo, направленный в «Банк ВТБ Азербайджан» по данной теме, остаётся без ответа уже более двух месяцев, официальная позиция банка так и не представлена.