Rəhbərinizin gözləri sizdədirsə, ürəyiniz işdə olmayacaq
İş mühitində müdir-işçi münasibətləri əməkdaşların motivasiyası və ümumi iş keyfiyyəti baxımından mühüm rol oynayır. Bu münasibətlərin düzgün qurulması üçün həm işçilər, həm də rəhbərlik tərəfindən müxtəlif idarəetmə addımları atılır. Bu addımlardan biri də rəhbərlərin əməkdaşların iş prosesini mütəmadi yoxlamasıdır. Bəs rəhbərin işçiləri tez-tez nəzarətdə saxlaması həqiqətən işin keyfiyyətini artırırmı?
Əmək qanunvericiliyi üzrə ekspert Nüsrət Xəlilov Valyuta.az-a bildirib ki, bu məsələ birbaşa qanunvericiliklə tənzimlənmir: “Qeyd olunan məsələ əmək qanunvericiliyində konkret şəkildə nəzərdə tutulmayıb. Bu, əsasən işəgötürənin daxili qaydaları və idarəetmə yanaşması ilə müəyyənləşdirilən məsələdir. Əlbəttə ki, nəzarət mexanizmi olmalıdır, lakin rəhbərin əməkdaşların işini daima yoxlaması düzgün yanaşma deyil”.
Ekspertin sözlərinə görə, davamlı nəzarət işçilərdə psixoloji narahatlıq yaradır, qarşılıqlı etimadı zəiflədir və nəticə etibarilə əmək məhsuldarlığının azalmasına səbəb olur: “Əməkdaş bilməlidir ki, ona etibar edilir. Daim yoxlanıldığını hiss edən işçi daha çox stress altında işləyir və bu da səmərəliliyə mənfi təsir göstərir”.
Aliment net, yoxsa gross əməkhaqqından tutulmalıdır?
N.Xəlilov vurğulayıb ki, düzgün iş prosesi səlahiyyət bölgüsünə əsaslanmalıdır. Onun sözlərinə görə, xüsusilə kiçik müəssisələrdə bu bölgünün aparılmaması ciddi idarəetmə problemləri yaradır: “Bəzən elə olur ki, bütün qərarlar birbaşa şirkət rəhbəri tərəfindən verilir. Menecerlər olsa belə, onların qərarvermə səlahiyyəti olmur. Rəhbər isə həm qərar verir, həm də bütün işləri özü yoxlayır”.
Ekspert hesab edir ki, bu cür idarəetmə modeli həm rəhbərlik-işçi münasibətlərində gərginlik yaradır, həm də uzunmüddətli perspektivdə şirkət üçün risklər formalaşdırır: “Nəticədə əməkdaşlarda rəhbərliyə qarşı xoş olmayan münasibət formalaşır, iş prosesində səmərəlilik azalır və bu da kadr axınına, işçilərin şirkətdən uzaqlaşmasına gətirib çıxarır”.

В рабочей среде отношения между руководителем и сотрудником играют важную роль с точки зрения мотивации персонала и общего качества работы. Для правильного построения таких отношений как сотрудники, так и руководство предпринимают различные управленческие меры. Одной из таких мер является регулярный контроль процесса работы сотрудников со стороны руководителей. Но действительно ли частый контроль сотрудников руководителем повышает качество работы?
Эксперт по трудовому законодательству Нюсрят Халилов заявил Valyuta.az, что этот вопрос не регулируется напрямую законом: «Данный вопрос конкретно не предусмотрен трудовым законодательством. Он в основном определяется внутренними правилами работодателя и управленческим подходом. Конечно, механизм контроля должен быть, но постоянный контроль работы сотрудников со стороны руководителя — это неправильный подход».
По словам эксперта, постоянный контроль вызывает психологический дискомфорт у сотрудников, ослабляет взаимное доверие и в итоге приводит к снижению производительности труда: «Сотрудник должен чувствовать, что ему доверяют. Постоянно ощущая контроль, работник работает под большим стрессом, что негативно сказывается на эффективности».
Н.Халилов подчеркнул, что правильный рабочий процесс должен основываться на распределении полномочий. По его словам, особенно в малых предприятиях отсутствие такого распределения создаёт серьёзные управленческие проблемы: «Иногда все решения принимаются непосредственно руководителем компании. Хотя менеджеры есть, у них нет полномочий принимать решения. Руководитель как принимает решения, так и проверяет всю работу сам».
Эксперт считает, что такая модель управления создаёт напряжённость в отношениях руководства и сотрудников, а также в долгосрочной перспективе формирует риски для компании: «В результате у сотрудников формируется негативное отношение к руководству, снижается эффективность рабочего процесса, что ведёт к оттоку кадров и отдалению работников от компании».