Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları xarici dövlət borcunu 18 dəfəyə yaxın üstələyib
2026-cı ilin 1 yanvar tarixinə Azərbaycanını strateji valyuta ehtiyatları (Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu və Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı) 85,1milyard ABŞ dolları məbləğində olmaqla xarici dövlət borcunu təqribən 17,7 dəfə üstələyir.
Bu barədə Valyuta.az Maliyyə Nazirliyinə istinadən xəbər verir.
Qeyd edək ki, 2026-cı il 1 yanvar tarixinə xarici dövlət borcu 4.813,5 milyon ABŞ dolları və ya 2025-ci il üzrə 129.094,0 milyon manat (75.937,6 milyon ABŞ dolları) məbləğində faktiki ÜDM-in 6,3 faizini təşkil edib. Xarici dövlət borcu 2025-ci ilin əvvəli ilə müqayisədə mütləq ifadədə 316,2 milyon ABŞ dolları və ya 6,2 faiz azalıb.

По состоянию на 1 января 2026 года стратегические валютные резервы Азербайджана (Государственный нефтяной фонд Азербайджанской Республики и Центральный банк Азербайджанской Республики) составили 85,1 млрд долларов США, что примерно в 17,7 раза превышает объём внешнего государственного долга страны.
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на Министерство финансов.
Отмечается, что на 1 января 2026 года внешний государственный долг Азербайджана составил 4 813,5 млн долларов США, или 6,3% фактического ВВП за 2025 год, который оценивается в 129 094,0 млн манатов (75 937,6 млн долларов США). По сравнению с началом 2025 года внешний государственный долг в абсолютном выражении сократился на 316,2 млн долларов США, или на 6,2%.