"2025-ci ildə keçirilən hər valyuta hərracında orta hesabla 70 milyon ABŞ dolları satışa çıxarılsa da, faktiki satılan məbləğ 54 milyon dollar təşkil edib".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Taleh Kazımov faiz dəhlizinin parametrlərinə dair keçirilən mətbuat konfransında deyib.
AMB sədri 2026-cı ilin yanvar ayı üzrə rəqəmləri də açıqlayıb:
"Bu dövrdə ümumilikdə 300–350 milyon dollar həcmində valyuta satılıb, halbuki əvvəlcədən hazırlanmış plana əsasən bu rəqəm 700 milyon dollar olmalı idi. Son 3–4 ilin yanvar aylarında valyuta tələbi aşağı səviyyədə qeydə alınıb".

«В 2025 году на каждом валютном аукционе в среднем выставлялось на продажу около 70 млн долларов США, однако фактически реализованный объём составил 54 млн долларов», — заявил председатель Центрального банка Азербайджана (АМБ) Талех Казымов.
Как сообщает Valyuta.az, об этом он сказал на пресс-конференции, посвящённой параметрам процентного коридора.
Глава АМБ также озвучил показатели за январь 2026 года:
«За этот период в целом было продано валюты на сумму 300–350 млн долларов, тогда как согласно предварительному плану данный показатель должен был составить 700 млн долларов. В январе последних 3–4 лет спрос на валюту фиксировался на низком уровне».