2026-cı ilin yanvar ayında Səhiyyə Nazirliyi Analitik Ekspertiza Mərkəzi tərəfindən 21 özəl tibb müəssisəində yoxlama aparılıb.
Valyuta.az AEM-ə istinadən xəbər verir ki, bunlarda planlı 11, plandankənar 10 yoxlama aparılıb. Nəticədə 18 nöqsan faktı aşkar edilib.
Ən çox rast gəlinən nöqsanlara həkimlərin sertifikasiya şəhadətnaməsi olmadan özəl tibb fəaliyyəti ilə məşğul olma faktı (25 hal), lisenziya şərtləri üzrə müəyyən nöqsanlar (6 hal), tibb müəssisinin sertifikasiya şəhadətnaməsi olmadan özəl tibb fəaliyyətinə işçilərin buraxılması faktı (6 hal), sertifikasiya şəhadətnaməsi olmadan və lisenziyadankənar özəl tibb fəaliyyəti ilə məşğul olma faktı (4 hal), lisenziyadan kənar iş və fəaliyyət (2hal) daxildir.
Həmçinin yanvar ayı ərzində 6 stomatoloji klinikada yoxlama aparılıb.
Ən çox rast gəlindi nöqsanlar sırasına həkimlərdə sertifikasiya şəhadətnaməsi olmadan özəl tibb fəaliyyəti ilə məşğul olma faktı (6 hal), lisenziya şərtləri sualı üzrə müəyyən nöqsanlar (3 hal), lisenziyadan kənar iş və fəaliyyət (1 hal), tibb müəssisinin sertifikasiya şəhadətnaməsi olmadan özəl tibb fəaliyyətinə işçilərin buraxılması faktı (1 hal), sertifikasiya şəhadətnaməsi olmadan özəl tibb fəaliyyəti ilə məşğul olma faktı daxildir (1 hal).
Bütün xəbərlərBu il rezidentura imtahanları elektron formada olacaq
04.02.2026Rabitəbank Azərbaycanda İslam bankçılığı üzrə Mudaraba və Murabaha məhsullarının tətbiqinə başladı ®

В частных медицинских учреждениях выявлены многочисленные нарушения
В январе 2026 года Аналитико-экспертный центр Министерства здравоохранения провёл проверки в 21 частном медицинском учреждении.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на АЭМ, из них 11 проверок были плановыми, 10 — внеплановыми. В результате было выявлено 18 фактов нарушений.
Среди наиболее часто встречающихся нарушений зафиксированы: осуществление врачами частной медицинской деятельности без сертификата (25 случаев), отдельные нарушения лицензионных условий (6 случаев), допуск сотрудников к частной медицинской деятельности без сертификата медицинского учреждения (6 случаев), ведение частной медицинской деятельности без сертификата и вне рамок лицензии (4 случая), а также работа и деятельность за пределами лицензии (2 случая).
Кроме того, в течение января проверки были проведены в 6 стоматологических клиниках.
К наиболее распространённым нарушениям в стоматологических клиниках отнесены: осуществление врачами частной медицинской деятельности без сертификата (6 случаев), отдельные нарушения лицензионных условий (3 случая), деятельность за пределами лицензии (1 случай), допуск сотрудников к частной медицинской деятельности без сертификата медицинского учреждения (1 случай), а также осуществление частной медицинской деятельности без сертификата (1 случай).