Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) İdarə Heyəti (İH) uçot dərəcəsinin 0,25 faiz bəndi azaldılaraq 6,5 %-ə endirilməsi barədə qərar qəbul edib.
Məlumata görə, faiz dəhlizinin aşağı həddi 5,75%-dən 5.5%, yuxarı həddi isə 7,75%-dən 7.5% səviyyəsinə salınıb.
"Sabahdan qüvvəyə minəcək qərar faktiki inflyasiyanın proqnoz inflyasiyasının trayektoriyasına uyğunluğu və onun hədəflə (4±2%) müqayisəsi, son qlobal iqtisadi proseslər, daxili makroiqtisadi vəziyyət, valyuta bazarında davam edən sabitlik, həmçinin pul siyasəti qərarlarının ötürücülüyü nəzərə alınmaqla qəbul edilib", - deyə AMB bəyan edib.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat ictimaiyyətə aprelin 2-də açıqlanacaq.

Совет директоров Центрального банка Азербайджана (ЦБА) принял решение снизить учетную ставку на 0,25 процентного пункта — до 6,5%.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на ЦБА, нижняя граница процентного коридора снижена с 5,75% до 5,5%, а верхняя — с 7,75% до 7,5%.
В заявлении Центробанка отмечается, что решение, которое вступит в силу с завтрашнего дня, принято с учетом соответствия фактической инфляции траектории прогнозной инфляции и ее сопоставления с целевым ориентиром (4±2%), последних глобальных экономических процессов, текущей макроэкономической ситуации внутри страны, сохраняющейся стабильности на валютном рынке, а также уровня трансмиссии решений денежно-кредитной политики.
Сообщается также, что информация о следующем решении по параметрам процентного коридора будет обнародована 2 апреля.