Azərbaycanın valyuta bazarında stabillik qiymət sabitliyinin qorunmasında əsas amillərdən biri kimi çıxış edir. 2025-ci ildə mübadilə şöbələri tərəfindən nağd xarici valyutanın alışı satışını 423 milyon ABŞ dolları üstələyib.
Valyuta.az Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, rezident fiziki şəxslərin əmanətlərinin dollarlaşma səviyyəsinin 2.6 faiz bəndi azalaraq 28%-ə enməsi məzənnə ilə bağlı gözləntilərin nikbin olduğunu göstərir.
Mövcud şəraitdə Azərbaycan Mərkəzi Bankının valyuta ehtiyatları 2025-ci ildə 5.1% artaraq 11.5 milyard ABŞ dollarına çatıb.
Valyuta bazarında tarazlığın formalaşmasında xarici sektor göstəriciləri də mühüm rol oynayıb. Gömrük statistikasına əsasən, 2025-ci ildə ölkənin xarici ticarətində 0.7 milyard ABŞ dolları məbləğində müsbət saldo qeydə alınıb. İlkin qiymətləndirmələrə görə, qızıl idxalı çıxılmaqla bu göstərici 6.9 milyard dolları üstələyib.
Mərkəzi Bankın yenilənmiş makroiqtisadi proqnozlarına əsasən, 2026 və 2027-ci illərin sonuna cari əməliyyatlar hesabının profisitli olacağı gözlənilir.
Bütün xəbərlərTaleh Kazımov: "Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 14 milyard dollar artıb"
04.02.2026Azərbaycanlının Britaniyadakı startapı 25 milyon dollar investisiya aldı
04.02.2026Məşhur kripto-investisiya şirkəti yarım milyard zərər etdi
04.02.2026İlham Əliyevlə Nikol Paşinyan sabitliyin möhkəmləndirilməsi üçün hazır olduqlarını təsdiqləyiblər
04.02.2026Müdafiə Nazirliyi Arxiv İdarəsinin sabiq rəisinin işi məhkəmə baxışına verilib
04.02.2026Taleh Kazımov: "Valyuta hərracında 54 milyon dollar satılıb"
04.02.2026Bu istiqamətdə əlavə qatar reysləri təyin edilib
04.02.2026Ötən ay Avropada təbii qaz 24%, ABŞ-da isə 78% bahalaşıb
04.02.2026Dünya bazarlarında taxıl qiymətləri açıqlanıb
04.02.2026IX siniflərin buraxılış imtahanının şəhər və rayonlar üzrə keçirilmə qrafiki açıqlandı - SİYAHI

Стабильность на валютном рынке Азербайджана выступает одним из ключевых факторов сохранения ценовой стабильности. В 2025 году объём покупки наличной иностранной валюты обменными пунктами превысил объём её продажи на 423 млн долларов США.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Центральный банк, снижение уровня долларизации вкладов физических лиц-резидентов на 2,6 процентного пункта — до 28% — свидетельствует об оптимистичных ожиданиях в отношении обменного курса.
В текущих условиях валютные резервы Центрального банка Азербайджана в 2025 году увеличились на 5,1% и достигли 11,5 млрд долларов США.
В формировании равновесия на валютном рынке важную роль сыграли и показатели внешнего сектора. Согласно таможенной статистике, в 2025 году во внешней торговле страны был зафиксирован положительный торговый баланс в размере 0,7 млрд долларов США. По предварительным оценкам, за вычетом импорта золота данный показатель превысил 6,9 млрд долларов.
Согласно обновлённым макроэкономическим прогнозам Центрального банка, по итогам 2026 и 2027 годов ожидается профицит счёта текущих операций.