Qızıl və gümüşdə yavaşlama: Rekorddan sonra satış dalğası…
Qızıl və gümüş qiymətləri, son həftələrdə müşahidə olunan güclü artımlardan sonra investorların mənfəət realizasiyasına yönəlməsi ilə birlikdə düşüşə keçib.
Valyuta.az xəbər verir ki, qlobal bazarlarda dolların güclənməsi də qiymətli metallar üzərində satış təzyiqini artırıb.
Spot qızıl 0,7% dəyər itirərək unsiya başına 4 466 dollara enərkən, fevral ayı üçün ABŞ qızıl kontraktları da 0,4% azalma ilə təxminən 4 477 dollardan ticarət olunub. Qızıl dekabrın sonunda 4 549 dolları keçərək tarixi zirvəsinə çatmışdı.
Güclənən dollar qızıla təzyiq edir
ABŞ dolları, yaxınlaşan yoğun iqtisadi məlumatlar öncəsi son həftələrin ən güclü səviyyələrinə yaxın mövqeyini qoruyur. Dolların dəyər qazanması, dollarla qiymətləndirilən qızıl və digər qiymətli metalləri xarici investorlar üçün daha bahalı edir və tələbə məhdudiyyət gətirir.
FED gözləntiləri qiymətlənmələrə təsir edir
Bazarlar ABŞ Federal Ehtiyyat Sistemi (FED) pul siyasəti ilə bağlı gözləntiləri yaxından izləyir. FED İdarə Heyətinin üzvü Stepan Miran iqtisadi artımı qorumaq üçün bu il daha güclü faiz endirimlərinə ehtiyac olacağını bildirib.
İnvestorlar FED-in 2026-cı il ərzində ən azı iki faiz endirimi edə biləcəyini qiymətləndirir. Həftənin ən kritik göstəricisi isə cümə günü açıqlanacaq qeyri-əkin sahəsi məşğulluq rəqəmləridir.
Geopolitik inkişaflar izlənilir
Geopolitik sahədə ABŞ ilə Venesuela arasındakı neft sazişi bazarların diqqətindədir. ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesueladan ABŞ-a milyardlarla dollarlıq xam neft ixracı ilə bağlı razılığa gəldiklərini açıqlayıb. Bu inkişafın qlobal enerji təchizatı balansına təsir göstərə biləcəyi bildirilir.
Gümüş və digər metallərdə kəskin geriləmə
Qızıldakı düşüşə paralel olaraq gümüş qiymətlərində də satışlar sürətlənib. Spot gümüş 1,2% azalma ilə 80,34 dollara düşüb. Gümüş dekabr sonunda 83,62 dollarla tarixi zirvəsini görmüş və ili 147% artımla tamamlayaraq güclü performans sərgiləmişdi.
Platin qiyməti 2,9% düşərək 2 373 dollara, paladyum isə 2,5% dəyər itirərək 1 777 dollar səviyyəsində ticarət olunub. Qiymətli metallərdə qısa müddətli düzəliş meyli diqqət çəkir.

Цены на золото и серебро снизились после значительного роста в последние недели на фоне фиксации прибыли инвесторами.
По информации Valyuta.az, укрепление доллара на мировых рынках также усилило давление продаж на драгоценные металлы.
Спот-цена золота упала на 0,7%, достигнув 4466 долларов за унцию, тогда как февральские фьючерсы на золото в США снизились на 0,4% и торговались около 4477 долларов. В конце декабря золото достигло исторического максимума в 4549 долларов.
Укрепление доллара оказывает давление на золото
Доллар США сохраняет позиции близко к максимальным значениям за последние недели на фоне приближающихся важных экономических данных. Рост стоимости доллара делает золото и другие драгоценные металлы, номинированные в долларах, дороже для иностранных инвесторов, что ограничивает спрос.
Ожидания по ФРС влияют на ценообразование
Рынки внимательно следят за ожиданиями в отношении денежно-кредитной политики Федеральной резервной системы (ФРС) США. Член Совета управляющих ФРС Степан Миран заявил, что для поддержания экономического роста в этом году потребуются более значительные снижения процентных ставок.
Инвесторы ожидают как минимум два снижения ставок в течение 2026 года. Ключевым индикатором недели станут опубликованные в пятницу данные по занятости вне сельского хозяйства.
Отслеживаются геополитические события
В фокусе рынка находится нефтяное соглашение между США и Венесуэлой. Президент США Дональд Трамп объявил о достигнутой договоренности по экспорту нефти из Венесуэлы на миллиарды долларов. Ожидается, что это окажет влияние на глобальный баланс поставок энергии.
Резкое снижение цен на серебро и другие металлы
Параллельно с падением золота ускорились продажи серебра. Спот-цена серебра снизилась на 1,2% до 80,34 доллара за унцию. В конце декабря серебро достигло исторического максимума в 83,62 доллара, показав рост в 147% за год и впечатляющее годовое исполнение.
Цена платины упала на 2,9% до 2373 долларов, палладия — на 2,5%, до уровня 1777 долларов. В драгоценных металлах отмечается краткосрочная тенденция к коррекции.