“Apple”ın baş icraçı direktoru Tim Kuk 2025-ci ildə 74,3 milyon dollar gəlir əldə edib. Onun qazancının əsas hissəsini səhmə əsaslanan mükafatlar təşkil edib. Şirkətin illik hesabatına əsasən, performansa bağlı stimullar nəticəsində ümumi gəlir əvvəlki illə müqayisədə artıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2023-cü ildə Tim Kuk 63,2 milyon dollar, 2024-cü ildə isə 74,6 milyon dollar gəlir əldə edib. Beləliklə, 2025-ci ildəki göstərici ilə müqayisədə cüzi azalma qeydə alınıb.
Kukun ümumi gəlir paketində cəmi 3 milyon dollar sabit maaş təşkil edib. Ən böyük pay 57,5 milyon dollarlıq səhmə əsaslanan mükafatlara düşür. Bundan əlavə, o, 12 milyon dollar dəyərində fəaliyyətə əsaslanan nağd bonus və 1,76 milyon dollar dəyərində əlavə imkanlar (təhlükəsizlik, şəxsi uçuşlar, sığorta və pensiya əlavələri daxil olmaqla) əldə edib.
Şirkət təhlükəsizlik və əməliyyat səbəblərinə görə Tim Kukun həm işgüzar, həm də şəxsi səfərlərində xüsusi təyyarədən istifadə etməsini məcburi sayır. “Apple” 2025-ci il üçün onun üçün 59 milyon dollarlıq hədəf maaş paketi müəyyən etsə də, nəticə etibarilə bu məbləğ aşılmış olub.
2025-ci ildə şirkətin digər yüksəkvəzifəli rəhbərləri də yüksək gəlirlərlə diqqət çəkiblər. Hüquq müşaviri vəzifəsindən ayrılan Keyt Adams, əməliyyat direktoru Sabih Xan və pərakəndə ilə insan resurslarına cavabdeh Dirdr O’Brayanın hər biri təxminən 27 milyon dollarlıq ümumi gəlir əldə edib.
Həmin il şirkətdə maliyyə direktoru (CFO) dəyişikliyi baş verib: keçmiş CFO Luka Maestri 15,5 milyon dollar, yeni CFO Kevan Parekh isə 22,5 milyon dollar gəlir əldə edib.

Генеральный директор компании Apple Тим Кук в 2025 году получил доход в размере 74,3 млн долларов. Основную часть его заработка составили вознаграждения, основанные на акциях. Согласно годовому отчёту компании, благодаря стимулам, привязанным к результатам деятельности, совокупный доход вырос по сравнению с предыдущими годами.
Как сообщает Valyuta.az, в 2023 году Тим Кук заработал 63,2 млн долларов, а в 2024 году — 74,6 млн долларов. Таким образом, по сравнению с показателем 2025 года зафиксировано незначительное снижение.
В общей структуре доходов Кука лишь 3 млн долларов пришлись на фиксированную заработную плату. Наибольшую долю составили вознаграждения в виде акций — 57,5 млн долларов. Кроме того, он получил 12 млн долларов в виде денежных бонусов, зависящих от результатов деятельности, а также дополнительные льготы на сумму 1,76 млн долларов, включая расходы на безопасность, личные перелёты, страхование и пенсионные надбавки.
Компания по соображениям безопасности и операционной необходимости считает обязательным использование Тимом Куком частного самолёта как в деловых, так и в личных поездках. Хотя Apple установила для него целевой компенсационный пакет на 2025 год в размере 59 млн долларов, фактическая сумма оказалась выше.
В 2025 году высокими доходами отметились и другие топ-менеджеры компании. Бывший главный юрисконсульт Кейт Адамс, операционный директор Сабих Хан, а также руководитель розничного направления и кадровой политики Дирдре О’Брайан каждый получили около 27 млн долларов совокупного дохода.
В том же году в компании произошла смена финансового директора (CFO): бывший CFO Лука Маэстри заработал 15,5 млн долларов, а новый CFO Кеван Парекх — 22,5 млн долларов.