Pis hava, reysin gecikməsi və ya smartfonun itməsi xarici səfərdən alınan təəssüratı poza bilər. Lakin bəzi turistlərin payına digərlərinə nisbətən daha çox uğursuzluq düşür.
Valyuta.az xəbər verir ki, “Independent” nəşrinin yazdığına görə, yaxınlarda ən uğursuz tətilə görə keçirilən müsabiqənin qalibləri açıqlanıb.
“Dünyanın ən bədbəxt səyyahı” adlı müsabiqə hər il səyahət sığortası üzrə ixtisaslaşan “Travel Guard” sığorta şirkəti tərəfindən keçirilir.
Daniel B. adlı kişi dostları ilə dağlara səfəri zamanı marşrutun çətinliyini səhv qiymətləndirdiyinə görə özünü gülünc vəziyyətə salıb. Məktəb məzunlarının görüşü çərçivəsində o, iki köhnə dostu ilə birlikdə Los-Ancelesin şimalında yerləşən Vaskes qayalıqlarını “araşdırmaq” qərarına gəlib.
“Onu bir vaxtlar turizm bələdçisində gördüyümü zəif xatırlayırdım, amma üzərində ciddi düşünməmişdim. Gözümün önünə səhrada bir neçə sadə qaya gəlirdi. Heç nə qorxulu deyildi. Sadəcə dostlarımla istirahət etmək istəyirdim”, deyə Daniel sonradan xatırlayıb.
O, məkana isti havada gəzinti üçün uyğun olan futbolka, şort və şlapançalarla gəlib. Halbuki dostları qayalara dırmaşmaq üçün xüsusi geyim və ayaqqabı seçmişdilər.
“Əvvəlcə dözdüm. Amma qayalar dikləşdikcə hündürlük qorxum artdı. Donub qaldım. Üstümdə oturan dostlarım özündən razı dağ keçiləri kimi qələbə təbəssümü ilə baxırdılar. Mən təslim oldum. Sonra əsl sınaq başladı: aşağı enmək. Başımın üzərində qriflər dövrə vurmağa başladı. Dostlarım gülməkdən dayana bilmirdilər. Mən onlara əsəbiləşmişdim, amma özümə daha çox hirslənirdim”, deyə səyyah danışıb.
Nəticədə Daniel dik yamacın bir hissəsini oturaq vəziyyətdə sürüşərək aşağı enə bilib.
Kanadalı Rayan P. snoubord sürmək üçün Avstriyaya yollanıb. O, bu tətili “həyatının səyahəti” kimi təsəvvür edirmiş. Lakin hər şey xizək trasında ilk günün özündə alt-üst olub.
“Yamaclarda ilk günümüzün başlamasından iki saat sonra səhv bir hərəkət etdim və qəfil kor bir uçuruma doğru arxası üstə sürüşdüyümü anladım. Uzun illər təcrübəm olsa da, bu yamac mənim üçün yad idi”, deyə o xatırlayır.
Uçuruma düşməmək üçün Rayan əllərini qara sancıb. Bu riskli hərəkət onu xilas etsə də, ağır nəticələrə səbəb olub.
“Əlcəklərimi çıxaranda hər şey aydın oldu. Biləyim deformasiyaya uğramışdı. Elə bil onu Pikasso yığmışdı”, deyə kişi bildirib.
Rayan helikopterlə xəstəxanaya çatdırılıb və həkimlər biləyin mürəkkəb sınığını təsdiqləyiblər. Sonrakı bir neçə günü ağrıkəsicilərlə keçirən kanadalı, xəstəxanadan çıxanda doğum gününün gəldiyini görüb.
“Bu, təsəvvür etdiyim bayram deyildi. Çıxış zamanı əlimdə hava limanındakı bütün detektorları işə sala biləcək qədər metal və bir otağı divar kağızı kimi örtməyə yetəcək qəbz kolleksiyası var idi”, deyə o əlavə edib.
Birinci yer və 10 min dollar mükafat Lloyd L. adlı kişiyə verilib. O, bu il nəhayət Romaya səfər planlaşdıraraq Müqəddəs Pyotr meydanında Papa ilə “ümumi audiensiya”da iştirak etmək istəyib. Bu formatda Pontifik hər həftə minlərlə möminlə görüşür.
Lloyd bu səfəri aylarla gözləyib və Papanın görüşünü həyatının ən önəmli hadisələrindən biri adlandırıb. Onun sözlərinə görə, günəşli hava, hörmət dolu sükut, bəlkə də sevinc göz yaşları təsəvvür edirmiş. Lakin uzun sürən yağış hər şeyi korlayıb.
“Oteldən çıxan kimi yağış başladı. Gün doğmamış yola düşmüşdük, Müqəddəs Pyotr meydanına çatanda yemək üçün meyvə və şirniyyat götürmüşdük. Ora çatana qədər paket su içində qaldı və pinata kimi cırılaraq bütün yeməyi daş döşəməyə səpələdi”, deyə Lloyd xatırlayır.
Bu isə ən pisi olmayıb. Meydan zəvvarlarla dolu olub və onların çoxu çətir tutduğundan Papanı görmək çətinləşib.
“Həmin anda mən islanmış, üşümüş və ac idim, hər şeyin bitməsini və oradan gedə bilməyi səbirsizliklə gözləyirdim”, deyə o əlavə edib.

Плохая погода, задержка рейса или потеря смартфона могут испортить впечатления от зарубежной поездки. Однако некоторым туристам не везёт куда больше, чем другим.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на издание Independent, недавно были объявлены победители конкурса на самый неудачный отпуск.
Конкурс под названием «Самый несчастливый путешественник мира» ежегодно проводит страховая компания Travel Guard, специализирующаяся на туристическом страховании.
Мужчина по имени Дэниел Б. оказался в неловкой ситуации во время поездки в горы с друзьями, неверно оценив сложность маршрута. В рамках встречи школьных выпускников он вместе с двумя старыми друзьями решил «исследовать» скалы Васкес, расположенные к северу от Лос-Анджелеса.
«Я смутно помнил, что когда-то видел это место в туристическом путеводителе, но особо не задумывался. Представлял себе пару простых камней посреди пустыни — ничего страшного. Я просто хотел отдохнуть с друзьями», — вспоминал позже Дэниел.
На прогулку в жаркую погоду он отправился в футболке, шортах и шлёпанцах, тогда как его друзья выбрали специальную одежду и обувь для скалолазания.
«Сначала я держался. Но по мере того как скалы становились всё круче, усиливался и мой страх высоты. Я застыл на месте. Друзья, сидевшие выше, смотрели на меня с победной улыбкой, словно самодовольные горные козлы. Я сдался. А потом началось настоящее испытание — спуск. Над моей головой начали кружить грифы. Друзья не могли перестать смеяться. Я злился на них, но ещё больше — на самого себя», — рассказал путешественник.
В итоге Дэниелу удалось спуститься с части крутого склона, буквально съезжая вниз сидя.
Канадец Райан П. отправился в Австрию, чтобы покататься на сноуборде. Он представлял этот отпуск как «путешествие всей жизни». Однако всё пошло не по плану уже в первый день на горнолыжной трассе.
«Спустя два часа после начала нашего первого дня на склонах я допустил ошибку и вдруг понял, что лечу спиной вперёд к скрытому обрыву. Несмотря на многолетний опыт, этот склон был для меня незнаком», — вспоминает он.
Чтобы не сорваться в пропасть, Райан вонзил руки в снег. Этот рискованный манёвр спас ему жизнь, но привёл к тяжёлым последствиям.
«Когда я снял перчатки, всё стало ясно. Моё запястье было деформировано — словно его собрал Пикассо», — рассказал мужчина.
Райана доставили в больницу на вертолёте, где врачи подтвердили сложный перелом запястья. Проведя несколько дней на обезболивающих, канадец, выйдя из больницы, обнаружил, что у него день рождения.
«Это был совсем не тот праздник, который я себе представлял. При выписке у меня было столько металла в руке, что я мог бы запустить все детекторы в аэропорту, и коллекция счетов, которой хватило бы, чтобы оклеить обоями целую комнату», — добавил он.
Первое место и денежный приз в размере 10 тысяч долларов получил мужчина по имени Ллойд Л. В этом году он наконец запланировал поездку в Рим, чтобы принять участие в «общей аудиенции» Папы Римского на площади Святого Петра — формате, при котором понтифик еженедельно встречается с тысячами верующих.
Ллойд ждал этой поездки месяцами и называл встречу с Папой одним из самых важных событий в своей жизни. По его словам, он представлял солнечную погоду, благоговейную тишину и, возможно, слёзы радости. Однако затяжной дождь испортил всё.
«Как только мы вышли из отеля, начался дождь. Мы отправились в путь ещё до рассвета, а к площади Святого Петра взяли с собой фрукты и сладости. К моменту прибытия пакет промок насквозь и, как пиньята, разорвался, рассыпав всю еду по каменной мостовой», — вспоминает Ллойд.
Но и это оказалось не самым худшим. Площадь была переполнена паломниками, и из-за множества зонтов увидеть Папу было крайне сложно.
«В тот момент я был промокшим, замёрзшим и голодным и с нетерпением ждал, когда всё это закончится и можно будет уйти», — добавил он.