"BP-Azerbaijan" şirkəti gələn həftə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşən "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlar blokunun "Dərinsulu Günəşli" sahəsində bir sıra quyularda sualtı əməliyyatlara başlayacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə BP-nin Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə (AGT) regionu üzrə quyular üzrə vitse-prezidenti Rassel Morris sosial şəbəkədə yazıb.
O qeyd edib ki, "Xankəndi" sualtı tikinti gəmisi tam yenidən təchiz edilib və artıq gələn həftə bir sıra sualtı müdaxilə işləri aparmaq üçün "Dərinsulu Günəşli" sahəsinə gedəcək.
"Bu əməliyyat, "Oceaneering International" şirkəti tərəfindən işlənib hazırlanmış, gəmi operatoru kimi "Saipem" şirkətinin və intervensiya avadanlığı sahəsində SLB şirkətinin dəstəyi ilə innovativ borusuz müdaxilə texnologiyası BORIS ("Blue Ocean Riserless Intervention System") sisteminin dünyada ilk dəfə tətbiq olunacaq", - deyə vitse-prezident vurğulayıb.
Qeyd edək ki, bu texnologiya təzyiqin səmərəli nəzarətini və hasilatın artırılması imkanlarının erkən aşkarlanmasını təmin edəcək ki, bu da yatağın gələcək potensialını üzə çıxarmağa imkan verəcək.
Bundan başqa, regionda ilk dəfə olaraq sualtı işlər yarımdalma tipli qazma qurğusundan deyil, üzərinə BORIS sisteminin inteqrasiya ediləcəyi gəmidən həyata keçiriləcək.

Компания BP-Azerbaijan на следующей неделе приступит к подводным операциям на ряде скважин на участке «Глубоководный Гюнешли» блока месторождений «Азери–Чираг–Гюнешли», расположенного в азербайджанском секторе Каспийского моря.
Как сообщает Valyuta.az, об этом в социальной сети написал вице-президент BP по скважинам в регионе Азербайджан–Грузия–Турция (AGT) Рассел Моррис.
Он отметил, что подводное строительное судно «Ханкенди» было полностью переоснащено и уже на следующей неделе направится на участок «Глубоководный Гюнешли» для проведения ряда подводных интервенционных работ.
«В рамках этой операции впервые в мире будет применена инновационная бескамерная (безрайзерная) технология подводного вмешательства BORIS (Blue Ocean Riserless Intervention System), разработанная компанией Oceaneering International, при поддержке судооператора Saipem и компании SLB, предоставляющей интервенционное оборудование», — подчеркнул вице-президент.
Отмечается, что данная технология обеспечит эффективный контроль давления и раннее выявление возможностей по увеличению добычи, что позволит раскрыть будущий потенциал месторождения.
Кроме того, впервые в регионе подводные работы будут выполняться не с полупогружной буровой установки, а непосредственно с судна, на которое будет интегрирована система BORIS.