Azərbaycandan Ermənistana ümumilikdə 2 698 ton neft məhsulu daşıyan 48 vaqon Biləcəri stansiyasından Böyük Kəsik stansiyası istiqamətində yola salınıb.
Valyuta.az-ın dəmiryolu stansiyasından verdiyi xəbərə görə, daşınan yüklərə 1 742 ton "Aİ-95" markalı benzin və 956 ton dizel yanacağı daxildir. Yük Gürcüstan ərazisindən tranzit keçməklə Ermənistana çatdırılacaq.
Bundan əvvəl, dekabrın 18-də Ermənistana 1 220 ton "Aİ-95" markalı avtomobil yanacağı göndərilib.
Prezident İlham Əliyevin 2025-ci ilin oktyabrında verdiyi qərara əsasən, işğal dövründən bəri qüvvədə olan Azərbaycandan Ermənistana yüklərin tranziti ilə bağlı məhdudiyyətlər aradan qaldırıldıqdan sonra bu istiqamətdə daşımalar davam edir.

Из Азербайджана в Армению по маршруту Биляджари–Бёюк-Кесик отправлено 48 вагонов с нефтепродуктами.
В общей сложности 48 вагонов, перевозящих 2 698 тонн нефтепродуктов, были отправлены из Азербайджана в Армению со станции Биляджари в направлении станции Бёюк-Кесик, сообщает Valyuta.az со ссылкой на железнодорожную станцию.
В состав груза входят 1 742 тонны бензина марки АИ-95 и 956 тонн дизельного топлива. Поставка будет осуществлена в Армению транзитом через территорию Грузии.
Ранее, 18 декабря, в Армению было отправлено 1 220 тонн автомобильного топлива марки АИ-95.
После решения Президента Ильхам Алиев, принятого в октябре 2025 года, об отмене ограничений на транзит грузов из Азербайджан в Армения, действовавших с периода оккупации, перевозки по данному направлению продолжаются.