Qarlı havada işə gecikən işçiyə töhmət vermək düzgündürmü?
Qarlı və şaxtalı hava şəraiti bir çox hallarda şəhərdaxili hərəkəti çətinləşdirir. Yolların buzlanması, bəzi marşrutların bağlanması və ictimai nəqliyyatın gecikməsi səbəbindən minlərlə insan işə vaxtında çata bilmir. Xüsusilə belə günlərdə rəsmi qurumlar tərəfindən avtobusların gecikə biləcəyi ilə bağlı əvvəlcədən xəbərdarlıqlar da edilir.
Bu vəziyyət isə iş yerlərində əmək intizamı ilə bağlı mübahisəli məqamlar yaradır. Adətən, işə gecikmə hallarında işçiyə ilk mərhələdə xəbərdarlıq edilir, təkrarlandıqda intizam tədbirləri görülür, son mərhələdə isə əmək müqaviləsinə xitam verilə bilər. Bəs güclü qar, yolların bağlanması və nəqliyyatın rəsmi gecikməsi fonunda baş verən gecikmələrdə işçiyə eyni yanaşma tətbiq olunmalıdırmı?
Mövzu ilə bağlı İnsan Resursları üzrə mütəxəssis Asim Həsənov Valyuta.az-a bildirib ki, qarlı və şaxtalı havalarda işə gecikmə məsələsinə həm hüquqi, həm də etik çərçivədə yanaşılmalıdır.
Onun sözlərinə görə, bu kimi hallarda əsas prinsip qarşılıqlı anlayış olmalıdır: “Əgər işçi gündəlik olaraq işə vaxtında gələn, məsuliyyətli əməkdaşdırsa və gecikmə yalnız ekstremal hava şəraiti ilə bağlı baş verirsə, bu hallar qarşılıqlı anlaşma əsasında tənzimlənməlidir. Bu yanaşma həm korporativ mədəniyyəti gücləndirir, həm də işçinin işə bağlılığını artırır”.
Ekspert deyir ki, işçinin də üzərinə müəyyən məsuliyyət düşür: “İş vaxtının başlamasına bir dəqiqə qalmış "gecikirəm" demək düzgün yanaşma deyil. Gecikmə istehsal prosesinə təsir göstərə, digər növbədə çalışan əməkdaşların yükünü artıra və ümumi iş keyfiyyətini aşağı sala bilər. Buna görə də işçi gecikəcəyini əvvəlcədən rəhbərliyə bildirməli, iş prosesi ona uyğun şəkildə tənzimlənməlidir”.
A.Həsənovun sözlərinə görə, əgər iş daxilində də gecikmələr yaranırsa, bu zaman iş bölgüsü qarşılıqlı anlaşma əsasında digər əməkdaşlar arasında paylaşdırılmalı və düzgün idarə olunmalıdır.
Ekspert vurğulayıb ki, ekstremal hava şəraitində işçini gecikməyə görə sıxışdırmaq doğru yanaşma deyil: “Əgər işin spesifikası imkan verirsə, belə hallarda işçinin evdən işləməsinə şərait yaradılması daha məqsədəuyğundur. Çünki yolların təhlükəli olduğu şəraitdə tələsərək işə gələn, stress keçirən əməkdaşın işdə effektivliyi də aşağı olur”.
Bununla yanaşı, bəzi sahələrdə işçinin mütləq iş yerində olması tələb olunur. Bu hallarda isə ekspertin fikrincə, məsuliyyət təkcə işçinin deyil, həm də rəhbərliyin üzərinə düşür: “Hava şəraitinin pisləşəcəyi adətən öncədən məlum olur. Rəhbərlik əvvəlcədən tədbir görərək növbələrin dəyişdirilməsi, iş vaxtının tənzimlənməsi və ya işçilərin mərhələli şəkildə işə cəlb olunması barədə qərarlar verə bilər”.
A.Həsənov hesab edir ki, ekstremal hava şəraitində işçiyə xəbərdarlıq və ya töhmət verilməsi düzgün addım deyil. O, həmçinin xatırladıb ki, açıq hava şəraitində və ya temperaturu aşağı olan iş yerlərində çalışan işçilərlə bağlı Əmək Məcəlləsi xüsusi tələblər müəyyən edir: “Belə hallarda işçilər üçün iş vaxtı daxilində fasilələr verilməli və bu fasilələr iş vaxtına daxil edilməlidir. Bu tələblərin yerinə yetirilməsi işəgötürənin birbaşa borcudur”.
Ekspert Əmək Məcəlləsinin 72-ci maddəsinə də diqqət çəkib. Həmin maddəyə əsasən, işçinin üzürlü səbəb olmadan bütün iş günü işə gəlməməsi əmək vəzifələrinin kobud şəkildə pozulması hesab edilir.
“Qarlı, şaxtalı hava, yolların bağlanması və rəsmi nəqliyyat gecikmələri üzürlü səbəb sayılır. Bu halda işçini işdən çıxarmaq üçün hüquqi əsas yoxdur”, - deyə A.Həsənov əlavə edib.

Можно ли объявлять выговор сотруднику за опоздание из-за снежной погоды
Снежная и морозная погода во многих случаях затрудняет передвижение внутри города. Из-за гололёда, закрытия отдельных маршрутов и задержек общественного транспорта тысячи людей не могут вовремя добраться до работы. Особенно в такие дни официальные структуры заранее предупреждают о возможных задержках автобусов.
Такая ситуация вызывает спорные моменты, связанные с трудовой дисциплиной на рабочих местах. Как правило, при опоздании сотруднику сначала выносится предупреждение, при повторении применяются дисциплинарные меры, а на последнем этапе возможен разрыв трудового договора. Однако должен ли применяться тот же подход в случаях опозданий, вызванных сильным снегопадом, перекрытием дорог и официальными задержками транспорта?
Комментируя тему, специалист по управлению человеческими ресурсами Асим Гасанов заявил Valyuta.az, что к вопросу опозданий в снежную и морозную погоду следует подходить как с правовой, так и с этической точки зрения.
İşə qəbulda özəl və dövlət sektorunun fərqli tələbləri - 2 vacib ortaq nöqtə də var
По его словам, в подобных ситуациях основным принципом должно быть взаимопонимание: «Если сотрудник обычно приходит на работу вовремя, является ответственным работником, а опоздание связано исключительно с экстремальными погодными условиями, такие случаи должны регулироваться на основе взаимного понимания. Такой подход укрепляет корпоративную культуру и повышает лояльность сотрудника».
Эксперт отмечает, что определённая ответственность лежит и на самом работнике: «Сообщать об опоздании за минуту до начала рабочего времени — неправильный подход. Опоздание может повлиять на производственный процесс, увеличить нагрузку на сотрудников другой смены и снизить общее качество работы. Поэтому работник должен заранее уведомить руководство, чтобы рабочий процесс был соответствующим образом скорректирован».
По словам А. Гасанова, если в работе всё же возникают задержки, распределение обязанностей должно осуществляться между другими сотрудниками на основе взаимного согласия и грамотного управления.
Эксперт подчеркнул, что в условиях экстремальной погоды оказывать давление на сотрудника из-за опоздания — неверное решение: «Если специфика работы позволяет, целесообразнее предоставить сотруднику возможность работать из дома. В условиях опасных дорог работник, который спешит на работу и испытывает стресс, всё равно будет менее эффективен».
В то же время в ряде сфер требуется обязательное присутствие сотрудника на рабочем месте. В таких случаях, по мнению эксперта, ответственность лежит не только на работнике, но и на руководстве: «Как правило, ухудшение погодных условий известно заранее. Руководство может принять превентивные меры — изменить график смен, отрегулировать рабочее время или организовать поэтапный выход сотрудников на работу».
А. Гасанов считает, что объявление предупреждения или выговора сотруднику в условиях экстремальной погоды является неправильным шагом. Он также напомнил, что Трудовой кодекс устанавливает специальные требования для работников, занятых на открытом воздухе или в помещениях с низкой температурой: «В таких случаях работникам должны предоставляться перерывы в течение рабочего времени, которые включаются в рабочее время. Выполнение этих требований является прямой обязанностью работодателя».
Эксперт также обратил внимание на статью 72 Трудового кодекса, согласно которой невыход на работу в течение всего рабочего дня без уважительной причины считается грубым нарушением трудовых обязанностей.
«Снежная и морозная погода, перекрытие дорог и официальные задержки транспорта считаются уважительными причинами. В таком случае правовых оснований для увольнения работника нет», — добавил он.