"Süni intellektdən və texnologiyadan danışanda heç kim gələcəyin dəqiq necə olacağını bilmir. Təəssüf ki, bu sahədə tam aydınlıq yoxdur, lakin gələcəyi də məhz biz və siz qurursunuz".
Valyuta.az xəbər verir ki, bu fikirləri ADA Universitetində "Baku ID" çərçivəsində "SABAH.academy" tərəfindən 6-cı "University Demo Day" startap müsabiqəsində ABŞ-da fəaliyyət göstərən "Polygraf AI" şirkətinin təsisçisi və baş icraçı direktoru Yaqub Rəhimov deyib.
Y.Rəhimov bildirib ki, təxminən üç il əvvəl Vaşinqtonda bu universitetdən (ADA-dan) gəlmiş dörd mübadilə tələbəsi ilə tanış olub.
"Həmin tələbələr sonradan şirkətimizin ilk süni intellekt mühəndislərindən oldular. Bu gün həmin mühəndislər ABŞ-ın aparıcı qurumlarına süni intellekt və kibertəhlükəsizlik sahəsində həllər təqdim edirlər".
Təsisçinin sözlərinə görə, qlobal fəaliyyət göstərən, şirkət, eyni zamanda qısa müddət əvvəl Dubayda mühüm layihə həyata keçirib:
"Biz dünən gecə Dubaydan gəlmişik. Orada cəmi 48 saat ərzində gəmiçilik sənayesi üçün möhtəşəm süni intellekt həllini tətbiq etdik".
Y.Rəhimov qeyd edib ki, "Polygraf" artıq əsasən gəlirli şirkətə çevrilib:
"Polygraf" böyüdükcə gəlirli şirkətə çevrilir. Dünyanın aparıcı vençur investisiya fondlarının dəstəyi ilə fəaliyyət göstəririk. Bundan əlavə, dəqiqlik, emal sürəti və performans baxımından öz sahəmizdə dünya üzərə birinci yerə yüksəlmişik".
O vurğulayıb ki, şirkət böyüdükcə, insanlarla birlikdə böyümək də vacibdir:
"Mənim doğulduğum və böyük potensial gördüyüm bu gözəl regionda çox böyük imkanlar görürük. Məhz buna görə ABŞ-da fəaliyyət göstərən "Polygraf AI" şirkətinin törəmə müəssisəsi olan "Polygraf Labs"ın Bakı ofisini qarşıdakı 12 ay ərzində 200 nəfərlik komandaya çatdırmağı hədəfləyirik".

«Когда мы говорим об искусственном интеллекте и технологиях, никто не знает, каким именно будет будущее. К сожалению, в этой сфере пока нет полной определенности, однако именно мы с вами создаем это будущее».
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил основатель и генеральный директор американской компании Polygraf AI Ягуб Рагимов на шестом конкурсе стартапов University Demo Day, организованном SABAH.academy в рамках Baku ID в Университете ADA.
По словам Я. Рагимова, около трех лет назад в Вашингтоне он познакомился с четырьмя студентами по обмену из Университета ADA.
«Позже эти студенты стали первыми инженерами по искусственному интеллекту в нашей компании. Сегодня они разрабатывают решения в области искусственного интеллекта и кибербезопасности для ведущих организаций США», — отметил он.
Основатель компании также сообщил, что Polygraf AI, работающая на глобальном рынке, недавно успешно реализовала крупный проект в Дубае.
«Мы прилетели из Дубая только прошлой ночью. Всего за 48 часов нам удалось внедрить передовое решение на базе искусственного интеллекта для судоходной отрасли», — сказал Рагимов.
Он подчеркнул, что Polygraf AI уже становится прибыльной компанией.
«По мере роста Polygraf превращается в прибыльную компанию. Нас поддерживают ведущие мировые венчурные инвестиционные фонды. Кроме того, по точности, скорости обработки данных и производительности мы вышли на первое место в мире в своей области», — заявил он.
Я. Рагимов отметил, что вместе с ростом компании важно развивать и человеческий потенциал.
«Мы видим огромные возможности в этом прекрасном регионе, где я родился и который обладает большим потенциалом. Именно поэтому мы ставим перед собой цель в течение ближайших 12 месяцев увеличить штат бакинского офиса Polygraf Labs — дочерней компании американской Polygraf AI — до 200 сотрудников», — подчеркнул он.