"Meta" 1,4 trilyon dollarlıq cərimə tələbi ilə üz-üzə qalıb
ABŞ-də "Meta" şirkəti uşaq və yeniyetmələrin sosial media təhlükəsizliyi ilə bağlı məhkəmə işində 1,4 trilyon dollar məbləğində cərimə tələbi ilə üzləşib.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkətin məhkəməyə təqdim etdiyi sənədlərə əsasən, Kaliforniya, Kolorado, Kentukki və Nyu-Cersi ştatları "Meta"nı "Facebook" və "Instagram" platformalarını gənc istifadəçiləri daha uzun müddət platformada saxlamaq və asılılıq yaratmaq məqsədilə hazırlamaqda ittiham edir. İddiada həmçinin şirkətin platformaların təhlükəsizliyi ilə bağlı ictimaiyyəti yanlış məlumatlandırdığı bildirilir.
Avqust ayında baxılacaq məhkəmə prosesi ərəfəsində irəli sürülən 1,4 trilyon dollarlıq cərimə tələbi diqqət çəkir. Çünki bu məbləğ "Meta"nın təxminən 1,5 trilyon dollar həcmində olan bazar dəyərinə yaxındır. Bununla belə, söhbət təsdiqlənmiş cərimədən deyil, ştatların məhkəmədə qalib gələcəyi təqdirdə tətbiq olunmasını istədiyi sanksiyadan gedir.
"Meta" isə irəli sürülən ittihamları rədd edir. Şirkət hesab edir ki, tələb olunan cərimə məbləği kifayət qədər sübutlarla əsaslandırılmayıb və bu həcmdə sanksiyanın istehlakçı hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı məhkəmə işlərində analoqu yoxdur.
Məhkəmədə əsas müzakirə mövzusu "Facebook" və "Instagram"dakı bəzi funksiyaların uşaq və yeniyetmələri platformalarda daha çox vaxt keçirməyə sövq edəcək şəkildə hazırlanıb-hazırlanmaması olacaq. Bundan əlavə, məhkəmə şirkətin platformalarının təhlükəsizliyi barədə istifadəçiləri yanlış istiqamətləndirib-istiqamətləndirmədiyini də araşdıracaq.
Qeyd edək ki, uşaqların onlayn təhlükəsizliyi ilə bağlı oxşar ittihamlarla üzləşən yeganə texnologiya şirkəti "Meta" deyil. "Snapchat"ın sahibi Snap, "YouTube"un sahibi Alphabet və "TikTok"un sahibi ByteDance də analoji iddialarla qarşılaşıb.

В США компания Meta столкнулась с требованием штрафа в размере 1,4 триллиона долларов в рамках судебного дела, связанного с безопасностью детей и подростков в социальных сетях.
Как сообщает Valyuta.az, согласно документам, представленным компанией в суд, штаты Калифорния, Колорадо, Кентукки и Нью-Джерси обвиняют Meta в том, что платформы Facebook и Instagram были разработаны с целью удерживать молодых пользователей на них как можно дольше и вызывать зависимость. В иске также утверждается, что компания вводила общественность в заблуждение относительно безопасности своих платформ.
Особое внимание привлекает требование о штрафе в размере 1,4 триллиона долларов, выдвинутое накануне судебного процесса, который должен состояться в августе. Эта сумма близка к рыночной стоимости Meta, составляющей около 1,5 триллиона долларов. При этом речь идет не об утвержденном штрафе, а о санкции, которую штаты хотят добиться в случае победы в суде.
Meta отвергает предъявленные обвинения. Компания считает, что требуемая сумма штрафа не подкреплена достаточными доказательствами, а санкция такого масштаба не имеет аналогов в судебных делах, связанных с защитой прав потребителей.
Главным предметом обсуждения в суде станет вопрос о том, были ли некоторые функции Facebook и Instagram разработаны таким образом, чтобы побуждать детей и подростков проводить на платформах больше времени. Кроме того, суд изучит, вводила ли компания пользователей в заблуждение относительно безопасности своих платформ.
Отметим, что Meta — не единственная технологическая компания, столкнувшаяся с подобными обвинениями в сфере онлайн-безопасности детей. С аналогичными исками также столкнулись владелец Snapchat — компания Snap, владелец YouTube — Alphabet, а также владелец TikTok — ByteDance.