2023-cü ildən etibarən media subyektlərinin media fəaliyyəti üzrə əldə etdikləri gəlirlər, o cümlədən reklam gəlirləri və dövlət tərəfindən verilən maddi yardımlar vergidən azad edilib. Həmçinin bu vergi güzəştlərinin müddəti 2026-cı il yanvarın 1-dən etibarən daha 3 il uzadılıb.
Bununla yanaşı, Azərbaycanda 2019-cu ildən qüvvədə olan və özəl sektorda çalışanlar üçün tətbiq edilən gəlir vergisi üzrə güzəşt müddətinin 2026-cı il yanvarın 1-də başa çatması muzdlu işdən aylıq gəlir əldə edən fiziki şəxslərin gəlir vergisi öhdəliklərinin yeni qaydada formalaşmasına səbəb olub.
Bu dəyişikliklər media sahəsində çalışan jurnalistlər və digər əməkdaşlar arasında suallar yaradıb. Ən çox müzakirə olunan məqam isə media subyektlərinə tətbiq edilən vergi azadolmalarının media qurumlarında çalışan şəxslərin əməkhaqqı gəlirlərinə şamil olunub-olunmamasıdır.
Valyuta.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı “APA”ya İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, media subyektləri üçün nəzərdə tutulmuş vergi güzəştləri yalnız media fəaliyyəti nəticəsində əldə edilən gəlirlərə şamil olunur. Yəni, bu azadolmalar media subyektlərinin sahibkarlıq fəaliyyəti nəticəsində əldə etdikləri gəlir (mənfəət), o cümlədən reklam gəlirləri və müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi qurum tərəfindən verilən maddi yardımlar üçün nəzərdə tutulub.
Qurumdan vurğulanıb ki, media subyektlərində çalışan jurnalistlərin və digər əməkdaşların əməkhaqqı gəlirləri isə dəyişməz olaraq gəlir vergisinə cəlb edilir. Bu sahədə hər hansı yeni azadolma və ya güzəşt tətbiq olunmur. Media subyekti özəl sektorda fəaliyyət göstərirsə, əməkhaqqı üzrə gəlir vergisi aşağıdakı dərəcələrlə hesablanır:
• aylıq gəlirin 2500 manatadək olan hissəsindən – 3 faiz,
• 2500–8000 manat arası olan hissəsindən – 10 faiz,
• 8000 manatdan yuxarı olan hissəsindən – 14 faiz.
“Media subyektlərinə tətbiq edilən digər vergi güzəştləri — yəni VÖEN-i olan media subyektlərinin sahibkar kimi əldə etdikləri gəlirlərin (mənfəətin) və media məhsullarının təqdim edilməsinin vergidən azad edilməsi — əməkhaqqı gəlirlərinə aid deyil.
Belə ki, media məhsullarının təqdim edilməsinə tətbiq olunan ƏDV azadolması, habelə gəlir (mənfəət) vergisi üzrə güzəştlər yalnız media subyektlərinin fəaliyyəti nəticəsində formalaşan gəlirləri əhatə edir və işçilərin əməkhaqqının vergiyə cəlb olunmasına təsir göstərmir” -məlumatda qeyd edilib.

С 2023 года доходы медиа-субъектов, полученные от медийной деятельности, включая рекламные поступления и материальную помощь, предоставляемую государством, освобождены от налогообложения. Кроме того, срок действия данных налоговых льгот продлён ещё на три года — с 1 января 2026 года.
В то же время окончание 1 января 2026 года срока действия налоговых льгот по подоходному налогу, применявшихся с 2019 года к работникам частного сектора, привело к формированию новых правил налогообложения доходов физических лиц, получающих ежемесячную заработную плату.
Эти изменения вызвали вопросы среди журналистов и других сотрудников, работающих в сфере СМИ. Наиболее обсуждаемым моментом стало то, распространяются ли налоговые освобождения, предоставленные медиа-субъектам, на доходы от заработной платы работников медиа-организаций.
Как сообщает Valyuta.az, в ответ на запрос «APA» в Государственной налоговой службе при Министерстве экономики заявили, что налоговые льготы, предусмотренные для медиа-субъектов, распространяются исключительно на доходы, полученные в результате медийной деятельности. Речь идёт о доходах (прибыли), полученных в рамках предпринимательской деятельности медиа-субъектов, в том числе о рекламных поступлениях и материальной помощи, предоставляемой органом, определённым соответствующим органом исполнительной власти.
В ведомстве подчеркнули, что доходы журналистов и других сотрудников, работающих в медиа-субъектах, в виде заработной платы по-прежнему облагаются подоходным налогом. В этой сфере не предусмотрено никаких новых освобождений или льгот. Если медиа-субъект осуществляет деятельность в частном секторе, подоходный налог с заработной платы рассчитывается по следующим ставкам:
• с части месячного дохода до 2500 манатов — 3%,
• с части дохода от 2500 до 8000 манатов — 10%,
• с части дохода свыше 8000 манатов — 14%.
«Иные налоговые льготы, применяемые к медиа-субъектам, — то есть освобождение от налогообложения доходов (прибыли), полученных медиа-субъектами с ИНН как предпринимателями, а также предоставление медиа-продукции, — не распространяются на доходы в виде заработной платы.
Таким образом, освобождение от НДС при предоставлении медиа-продукции, а также льготы по подоходному налогу и налогу на прибыль охватывают исключительно доходы, формируемые в результате деятельности медиа-субъектов, и не влияют на налогообложение заработной платы работников», — отмечается в сообщении.