"Lukoil" beynəlxalq aktivlərini "Carlyle Group"a satır - Razılıq əldə olundu
Rusiyanın ikinci ən böyük neft istehsalçısı olan "Lukoil" beynəlxalq aktivlərini idarə edən "LUKOIL International GmbH" şirkətinin satışına razılıq verib.
Valyuta.az xəbər verir ki, sözügedən aktivlər ABŞ-ın özəl investisiya fondu "Carlyle Group" tərəfindən alınacaq.
Şirkət eyni zamanda bildirib ki, Qazaxıstandakı aktivlər "Lukoil"in mülkiyyətində qalacaq və bu satış sazişinə daxil deyil.
Xatırladaq ki, ötən ilin oktyabr ayında ABŞ hökuməti "Lukoil" və Rusiyanın ən böyük neft şirkəti "Rosneft"i sanksiya siyahısına daxil edib. Vaşinqton bu addımı Rusiya-Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı sülh danışıqlarında irəliləyişin olmaması ilə əsaslandırıb.
Məhz bu sanksiyalar "Lukoil"i xarici biznesindən imtina etməyə məcbur edib.
Qeyd edək ki,"LUKOIL International GmbH" şirkəti "Lukoil"in Rusiya xaricindəki neft-qaz aktivlərini idarə edən əsas struktur olub.

Российская нефтяная компания Lukoil, являющаяся вторым крупнейшим производителем нефти в стране, дала согласие на продажу компании LUKOIL International GmbH, управляющей ее международными активами.
Как сообщает Valyuta.az, указанные активы будут приобретены американским частным инвестиционным фондом Carlyle Group.
В компании также подчеркнули, что активы в Казахстане останутся в собственности Lukoil и не входят в рамки данной сделки.
Напомним, что в октябре прошлого года правительство США включило Lukoil, а также крупнейшую нефтяную компанию России — Rosneft — в санкционный список. В Вашингтоне объяснили этот шаг отсутствием прогресса в мирных переговорах по российско-украинскому конфликту.
Именно введенные санкции, как отмечается, вынудили Lukoil отказаться от части зарубежного бизнеса.
Отметим, что LUKOIL International GmbH являлась ключевой структурой, управляющей нефтегазовыми активами Lukoil за пределами России.