2025-ci ilin yanvar-dekabr ayları üzrə bank və qeyri-bank sektoru tərəfindən milli valyutada verilmiş uzunmüddətli kreditlərin həcmi 23 milyard 32,5 milyon manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu göstərici 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2 milyard 384,5 milyon manat və ya 11,54 faiz çoxdur.
2024-cü ilin yanvar-dekabr aylarında isə bank və qeyri-bank sektoru üzrə milli valyutada verilmiş uzunmüddətli kreditlərin ümumi məbləği 20 milyard 648 milyon manat olub. Bunun 19 milyard 310,5 milyon manatı bankların, 1 milyard 337,5 milyon manatı isə qeyri-bank kredit təşkilatlarının payına düşüb.
2025-ci ilin eyni dövründə isə banklar üzrə bu göstərici 21 milyard 694,9 milyon manat, qeyri-bank kredit təşkilatları üzrə isə 1 milyard 337,6 milyon manat təşkil edib.

Объем долгосрочных кредитов в национальной валюте вырос более чем на 11 %
В январе–декабре 2025 года объем долгосрочных кредитов, выданных банковским и небанковским секторами Азербайджана в национальной валюте, составил 23 млрд 32,5 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, данный показатель на 2 млрд 384,5 млн манатов, или на 11,54 %, превышает уровень аналогичного периода 2024 года.
В январе–декабре 2024 года общий объем долгосрочных кредитов в национальной валюте, выданных банковским и небанковским секторами, составлял 20 млрд 648 млн манатов. Из этой суммы 19 млрд 310,5 млн манатов пришлись на банки, а 1 млрд 337,5 млн манатов — на небанковские кредитные организации.
За аналогичный период 2025 года объем долгосрочных кредитов в национальной валюте, выданных банками, достиг 21 млрд 694,9 млн манатов, тогда как небанковские кредитные организации предоставили кредиты на сумму 1 млрд 337,6 млн манатов.