Bankların depozit faizlərindən gəliri 377 milyon manat artıb
2025-ci ilin yanvar-dekabr aylarında Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bankların depozitlər üzrə faiz gəlirləri artıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, sözügedən kateqoriya üzrə bankların gəliri 41,6% və ya 376,6 milyon manat artaraq 1 milyard 282,0 milyon manat təşkil edib.
Qeyd edək ki, 2024-cü ildə bu göstərici 905,4 milyon manat olub.
Ümumilikdə isə bankların faiz və bu qəbildən olan növləri üzrə ümumi gəliri hesabat dövründə 5 milyard 1,0 milyon manat səviyyəsində qeydə alınıb. Bu, 2024-cü ildəki 3 milyard 969,8 milyon manat ilə müqayisədə 1 milyard 31,2 milyon manat və ya 26,0% çoxdur.

В январе–декабре 2025 года процентные доходы банков, действующих в Азербайджане, по депозитам выросли.
Как сообщает Valyuta.az, доходы банков по данной категории увеличились на 41,6 % или на 376,6 млн манатов и достигли 1 млрд 282,0 млн манатов.
Отметим, что в 2024 году данный показатель составлял 905,4 млн манатов.
В целом совокупные доходы банков по процентным и аналогичным видам операций за отчетный период были зафиксированы на уровне 5 млрд 1,0 млн манатов. Это на 1 млрд 31,2 млн манатов или на 26,0 % больше по сравнению с показателем 2024 года, который составлял 3 млрд 969,8 млн манатов.