Son 3 ildə Azərbaycandakı bank olmayan kredit təşkilatları (BOKT) 86 milyon manat məbləğində istiqraz buraxıb.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) baş direktoru Fuad İsayev Bakıda keçirilən I İnvestor-Mikromaliyyə Forumunda bildirib.
Onun sözlərinə görə, 2025-ci ildə buraxılmış istiqrazların ümumi dəyəri 2023-cü illə müqayisədə 4 dəfəyə yaxın artıb.
Bundan başqa, F.İsayev xatırladıb ki, ötən ilin noyabr ayında AMB-nin İdarə Heyəti BOKT-larda kənar auditin aparılması tələblərini təsdiq edib və bu tələblər 22 noyabrdan qüvvəyə minib: "İnanıram ki, bu, maliyyə sektorunun tarixində mühüm mərhələ kimi qiymətləndiriləcək".

За последние три года небанковские кредитные организации (НБКФ) в Азербайджане выпустили облигации на сумму 86 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил генеральный директор Центрального банка Азербайджана (АМБ) Фуад Исаев, выступая на I Инвесторско-микрофинансовом форуме, прошедшем в Баку.
По его словам, в 2025 году совокупный объем выпущенных облигаций увеличился почти в четыре раза по сравнению с 2023 годом.
Кроме того, Ф. Исаев напомнил, что в ноябре прошлого года Совет директоров АМБ утвердил требования к проведению внешнего аудита в НБКФ, которые вступили в силу с 22 ноября. «Убежден, что это будет расценено как важный этап в истории финансового сектора», — отметил он.