Fuad İsayev: "BOKT sektorunun aktivləri 25% artıb"
"Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) əsas məqsədlərindən biri də 2030-cu ilə qədər mikromaliyyə sahəsində çevikliyi artırmaqdır".
Valyuta.az "Oxu.az"a istinadən xəbər verir ki, bu fikirləri AMB-nin baş direktoru Fuad İsayev Mikromaliyyə Forumunda deyib.
O bildirib ki, mikromaliyyənin əsas məqsədi kiçik və orta sahibkarları real sektorun inkişafına cəlb etməkdir:
"Bundan başqa, Azərbaycanda 54 bank olmayan kredit təşkilatı (BOKT) var. Onların yarıdan çoxu regionlarda fəaliyyət göstərir. Həmçinin 34 kredit ittifaqı fəaliyyət göstərir. Bunlardan biri istisna olmaqla hamısında özəl sektor təmsil olunur. 2025-ci ildə BOKT sektorunun aktivləri 25% artıb. Hazırda bu rəqəm 1 milyard 240 milyon manat təşkil edib. BOKT-lərin kapitalı ötən il 26.2% artaraq üç milyon manatı üstələyib. Ümumilikdə BOKT-lərin kapitalı ümumi aktivlərin 24.5%-ni təşkil edir".

«Одной из ключевых целей Центрального банка Азербайджана (ЦБА) является повышение гибкости сферы микрофинансирования к 2030 году».
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Oxu.az, об этом заявил генеральный директор ЦБА Фуад Исаев, выступая на Микрофинансовом форуме.
По его словам, основная цель микрофинансирования — вовлечение малого и среднего предпринимательства в развитие реального сектора экономики.
«Кроме того, в Азербайджане действуют 54 небанковские кредитные организации (НКО). Более половины из них работают в регионах страны. Также функционируют 34 кредитных союза, и почти все они, за исключением одного, представлены частным сектором. В 2025 году активы сектора НКО выросли на 25% и в настоящее время составляют 1 млрд 240 млн манатов. Капитал НКО в прошлом году увеличился на 26,2% и превысил три миллиона манатов. В целом капитал НКО составляет 24,5% от общего объема активов», — отметил он.
Представитель ЦБА также сообщил, что за последние три года небанковские кредитные организации выпустили облигации на сумму 86 млн манатов.